15.05.2020

Radny Adam Ołowniuk pyta, prezydent Suwałk odpowiada: Nikt nie chce likwidować ośrodka

Adam Ołowniuk, radny i nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w interpelacji zapytał prezydenta Suwałk o przyszłość tej placówki W odpowiedzi uzyskał zapewnienie, że "nie ma mowy o likwidacji SOSW".

Adama Ołowniuka, który należy do prezydenckiego klubu radnych Łączą nas Suwałki, zaniepokoiły plany wladz miasta dotyczące zmniejszenia liczby grup przedszkolnych i w internacie, wycofania się z rozbudowy placówki oraz pogloski o zamiarach utworzenia w Suwałkach OREW-u, czyli  Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego.

- Co dalej ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Suwałkach? Czyżby dążono do zamknięcia SOSW nr 1, czy może przekazania jakiemuś stowarzyszeniu? Za dwa lata SOSW nr 1 w Suwałkach będzie obchodził 70 rocznicę swojego istnienia. Ale czy będzie jeszcze co świętować? - pyta Adam Olowniuk w interpelacji, ktorej pełną treść mozna znaleźć TUTAJ 

Dzisiaj Urząd Miejski opublikował informację, ktora ma uspokoić radnego, innych pracowników oraz dzieci, młodziez i rodziców, zainteresowanych losami placówki:  

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk stanowczo dementuje informacje, które ukazały się w ostatnim czasie w mediach na temat rzekomych planów likwidacji lub przekazania w ręce organizacji pozarządowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy ul. Przytorowej. SOSW to jedna z najważniejszych suwalskich placówek oświatowych.

- Informacja obiegła nasze miasto po interpelacji jednego z Radnych. Traktuje to jako niemiłą plotkę, którą teraz trzeba dementować. Niestety ta interpelacja zasiała niepotrzebne niepokoje wśród Rady Pedagogicznej, dzieci i rodziców – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Deklaruję, że dopóki jestem Prezydentem Suwałk na pewno nie dojdzie do likwidacji tej jednostki. Nie przeszło mi to przez myśl nawet przez chwilę. Z całą stanowczością dementuje taką informację. Nie planuję również przekazania placówki w ręce organizacji pozarządowej – stanowczo podkreśla Prezydent Suwałk.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy to jedna z najważniejszych placówek oświatowych w Suwałkach wykonująca ważną misję – opiekę i naukę wśród dzieci niepełnosprawnych. Osoby tam pracujące wykonują bardzo istotoną pracę. Jednostka ta stanowi również kluczowe wsparcie dla wielu suwalskich rodziców.

SOSW jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek w Suwałkach. W ostatnim czasie zakupiono tam sprzęt na potrzeby uczniów niepełnosprawnych dzięki realizacji m.in. projektów współfinansowanych ze środków UE. Dzięki współpracy Ośrodka i Urzędu Miejskiego w Suwałkach zrealizowanych zostało 5 projektów rozwojowych na łączną kwotę około 2.500.000,00   zł.

Warto też podkreślić, że w placówce utrzymana będzie w przyszłym roku szkolnym identyczna liczba oddziałów jak obecnie. Są w nim nawet jeszcze wolne miejsca dla dzieci.

W roku szkolnym 2019/2020 liczba oddziałów wynosiła 39 w tym 7 przedszkolnych i 4 internackie. Liczba uczniów to 182 osoby i 15 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim realizujących zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zajęcia realizuje 107 nauczycieli.

Na rok szkolny 2020/2021 placówka ma zatwierdzone także 39 oddziałów, w tym 6 przedszkolnych i 3 internackie. Pracę znajdzie tam 106 nauczycielu. Warto też podać ważną informację. W chwili obecnej Ośrodek ma zgłoszonych 161 dzieci i 13 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim realizujących zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Ośrodek dysponuje wolnymi miejscami na przyszły rok szkolny: w przedszkolu -6 miejsc, w szkole podstawowej-18 miejsc, szkoła przyspasabiająca do pracy-6 miejsc, branżowa szkoła I stopnia-18 miejsc i  internat- 3 miejsca.

Miasto Suwałki nie oszczędza na osobach niepełnosprawnych. Inwestuje w bazę, wyposażenie, pomoce dydaktyczne, ale też w kapitał ludzki - nauczycieli, przeznaczając środki na doskonalenie nauczycieli i zwiększone środki na wynagrodzenia nauczycieli. W Ośrodku zatrudnionych jest obecnie 145 pracowników (107 nauczycieli i 38 pracowników administracji i obsługi). Środki finansowe na funkcjonowanie w 2020r. tego Ośrodka wynoszą 11 168 426,00 zł i w stosunku do 2018 roku wzrosły o 983 497,00 zł tj.  9,66 %.  Miasto Suwałki przyznaje dodatkowe godziny uczniom, tworzy dodatkowe etaty, zachęca i pomaga w pozyskiwaniu funduszy m.in. z MKRPA, reaguje na bieżąco na potrzeby.

Za dwa lata świętować będziemy jubileusz 70 istnienia Ośrodka i cieszyć się z jego niepodważalnych osiągnięć.

Źrodło: UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.12% 4.3541 4.4421
USD 1.52% 3.6617 3.7357
GBP 0.43% 4.8160 4.9132
CHF 0.28% 4.0412 4.1228
06.08.2020

ELEKTRYK

06.08.2020

AUTOMATYK

06.08.2020

POMOCNIK MAGAZYNU

Dodaj nowe ogoszenie