06.02.2014

Rail Baltica tylko do Białegostoku?

Rządowa strategia rozwoju transportu zaleca rozbudowę połączenia kolejowego z granicą litewską. Jednak już na liście zaplanowanych inwestycji trasa Białystok-Suwałki-Trakiszki zajmuje ostatnie miejsce na liście. Dużo wyżej jest za to odcinek Sadowne-Białystok. Taka sytuacja budzi niepokój suwalskiego Ratusza.

W swoich uwagach do „Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r." Czesław Renkiewicz apeluje o podzielenie na dwa etapy głównej inwestycji przeznaczonej do sfinansowania z unijnego programu „Łącząc Europę" . Miałoby to zapobiec sytuacji, że opóźnienia w przygotowaniach dokumentacji nadgranicznego odcinka S61, pogrzebią starania o obwodnicę Suwałk.

W temacie projektów kolejowych prezydent miasta nad Czarną Hańczą jest już zwolennikiem łączenia inwestycji. Prezydent wskazał bowiem na paradoks, który pojawia się w ministerialnych dokumentach. Jedne dokumenty zalecają, aby zapewnić dobre połączenie kolejowe z granicą litewską. Jest to uargumentowane rozpoczętą w ostatnim czasie budowa linii normalnotorowej Szestokai-Kowno. Drugie, które służyć mają jako wytyczne wdrożeniowe, umieszczają inwestycję Białystok-Suwałki-Trakiszki na ostatnim miejscu.

- Moim zdaniem hierarchizacja projektów inwestycji kolejowych jest niespójna z uzasadnieniem - mówi Czesław Renkiewicz. Jego zdaniem umieszczenie tej trasy na ostatnim miejscu listy rankingowej oznacza, że prawdopodobnie odcinek ten nie będzie realizowany. - We wcześniejszym dokumencie Rail Baltica była znacznie wyżej. Teraz jest na ostatnim - ubolewa prezydent Suwałk. Pierwszy, opublikowany w czerwcu, projekt umieszczał odcinek Białystok-Suwałki-Trakiszki na miejscu szóstym. Teraz spadł on na dwudziestą czwartą pozycję. Za to trasa Sadowne-Białystok na nowej liście spadła tylko o trzy miejsca. - To nas niepokoi, bo jak się spada na ostatnie miejsce, to się wypada z listy - skarży się Renkiewicz.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
08.02.2014, 11:27:22

JÓZEK

Tak działają nasi Poslowie maja w nosie ale pieniądze biorą

07.02.2014, 21:59:43

Jędrzej

Wielce szanowny Panie Prezydencie. Niech Pan jeszcze dłużej ufa Wielkim przedstawicielom Narodu z Białegostoku, a zostanie Panu tylko kolejka wąskotorowa w Wigierskim Parku Narodowym!

07.02.2014, 20:14:12

darek

W Augustowie dworzec sprzedali dla prywatnego..do Suwałk nie chcą budować Rial Baltic brak słów co się dzieje...obwodnicy też szybko coś nie widać...Nasz region zaniedbują..są pieniądze unijne na kolej..to powinni nasi posłowie walczyć i władze...a widać co się dzieje..brak konkretów...co raz coś się zmienia...

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.20.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4109 4.5001
USD 0.00% 3.7353 3.8107
GBP 0.00% 4.8218 4.9192
CHF 0.00% 4.1045 4.1875
Dodaj nowe ogoszenie