01.12.2020

Samorządy zaprotestują przeciwko polityce rządu. Zgasną światła, także w Suwałkach

We wtorek, 1 grudnia o godz. 17 władze polskich wielu miast wyłączą na godzinę światła w przestrzeni publicznej. W Suwałkach mają one zgasnąć w Parku Konstytucji 3 Maja.

To symboliczny protest samorządów wobec pozbawiających je części dochodów ustaw o podatkach PIT i CIT oraz zamiarów zawetowania przez polski rząd budżetu Unii Europejskiej, jeżeli zostanie wprowadzona zasada powiązania go z przestrzeganiem praworządności w danym kraju.    

- Ten spór, który przedstawia PiS, jest fałszywy, bo zależy nam zarówno na środkach jak i praworządności. Odebranie środków będzie złamaniem zasad konstytucyjnych. Dla nas nie ma wyboru, czy prawo, czy środki unijne, nie chcemy z żadnej z tych rzeczy rezygnować. Dlatego my, obywatele, musimy zacząć akcję protestacyjną 1 grudnia – uzasadniał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, działacz stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”, które 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku, w 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych powołali wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie i marszałkowie.

W ubiegłym tygodniu stanowisko „wobec antyunijnej polityki polskiego rządu”  opublikował Związek Miast Polskich, który zrzesza ponad 330 miast zamieszkałych przez 73 proc. miejskiej ludności kraju.

- Podważanie przez polski rząd zasady praworządności budzi oburzenie wśród członków samorządowej organizacji. Polska konstytucja oparta jest zasadach stanowiących zarazem podstawowe wartości demokratycznej Europy, w tym zwłaszcza subsydiarności, która konstytuuje nasze samorządy. Domagamy się, by ten dorobek był szanowany i rozwijany. Nie może on zostać zmarnowany dla doraźnych celów politycznych jednej partii – napisano w oświadczeniu Związku Miast Polskich.

Oświadczenie wydał też prezydent Suwałk Czeslaw Renkiewicz.

 - Z obawą obserwuję przekazy medialne dotyczące veta, które chce zastosować polski rząd w sprawie budżetu Unii Europejskiej na kolejną sześcioletnią perspektywę 2021 -2027. Brak środków unijnych oznaczać będzie niestety marazm i stagnację dla Polski ale również takich miast jak Suwałki. Do naszego miasta od 2007 roku w formie różnych projektów zarówno miejskich jak i prywatnych trafił blisko 1 miliard złotych dotacji unijnych.

Odpowiedzmy sobie na proste pytanie. Gdzie byłyby Suwałki i jak wyglądałoby dziś nasze miasto gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej? Czy mielibyśmy Aquapark i Suwalski Ośrodek Kultury? Czy jednostki oświatowe przeszłyby termomodernizację? Czy powstałby stadion miejski na Zarzeczu? Czy powstałyby ulice 24 sierpnia, Rotmistrza Witolda Pileckiego, 100-lecia Niepodległości, Leśna czy Reja? Czy powstałby Plac Marii Konopnickiej, a zabytkowe kamienice przeszłyby remonty? Czy przedsiębiorcy wybudowaliby nowoczesne hotele lub zainwestowali środki w rozwój technologii? Czy Suwalczanie mogli by w ogóle marzyć o obwodnicy naszego miasta? To wszystko zawdzięczamy środkom z Unii Europejskiej. Bez tych pieniędzy te inwestycje nie byłyby w dużym stopniu możliwe. Te inwestycje to setki miejsc pracy dla Suwalczan i ogromna poprawa naszego poziomu życia.

Uważam, że w trudnych czasach pandemii, w których obecnie się znajdujemy nie powinno się przekładać interesu politycznego ponad interes Polski i wszystkich obywateli naszego kraju. Nie powinniśmy niszczyć dorobku ostatnich kilkunastu lat obecności we wspólnocie europejskiej.

Sądzę, że wielu Suwalczan podziela mój pogląd, iż członkostwo Polski w Unii Europejskiej daje gwarancję jej dalszego rozwoju, poczucie bezpieczeństwa oraz przestrzegania cywilizowanych norm życia społeczno – gospodarczego - kończy Czesław Renkiewicz. 

Rząd Polski przekonuje, że proponowane regulacje unijne godzą w suwerenność poszczególnych państw członkowskich, nie są zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej, a arbitralne i politycznie motywowane mechanizmy mogą w przyszłości zagrozić spójności Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki oraz premier Węgier Viktor Orban stoją na stanowisku, że kryteria naruszeń praworządności są arbitralne i nieobiektywne.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.01.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
01.03.2021

Operator koparki

Dodaj nowe ogoszenie