23.03.2023

Spotkanie władz Suwałk z farmaceutami. Co z tą nocną apteką?

O tym jak rozwiązać trwające od kilku lat utrudnienie związane z dostępem do całodobowej apteki w Suwałkach rozmawiał ze środowiskiem suwalskich farmaceutów Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk.

 Po wybuchu pandemii oraz w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą całodobowa apteka w suwalskim szpitalu zaczęła ograniczać swoją działalność w porze nocnej co wzbudziło narzekanie wśród suwalczan oraz liczne interpelacje radnych.

- Spotykamy się by poznać państwa stanowisko w tej sprawie. Chcemy po partnersku wypracować taki model współpracy, który będzie przyjazny i dobry dla suwalczan oraz dla państwa jako przedsiębiorców prowadzących apteki w naszym mieście – powiedział Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, przypominając jak na przestrzeni lat funkcjonował w naszym mieście dostęp do aptek całodobowych.


 

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2016 r. na terenie Suwałk całodobowo funkcjonuje jedna apteka znajdująca się w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach.

Takie rozwiązanie było wynikiem rozmów z suwalskimi farmaceutami i wypracowanym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami środowiska właścicieli aptek, a koniecznością zapewnienia mieszkańcom Suwałk dostępności do leków w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

Powyższa lokalizacja była uzasadniona. Szpital Wojewódzki w Suwałkach poza lecznictwem stacjonarnym świadczy również usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w porze nocnej, w niedzielę, święta i dni wolne od pracy oraz pomoc doraźną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. 

Jednakże z uwagi na pandemię wirusa SARS-CoV-2, działająca całodobowo  apteka na terenie naszego Miasta ograniczyła swoje funkcjonowanie poprzez wprowadzenie dyżurów telefonicznych w porze nocnej, co doprowadziło do krytycznych głosów mieszkańców Suwałk.

W trakcie dyskusji suwalscy farmaceuci zwrócili uwagę, że nie chcą być obarczeni dyżurami całodobowymi z uwagi na braki kadrowe oraz rosnące koszta pracy. Ich zdaniem wprowadzenie dyżurów w różnych aptekach wprowadzi chaos, a zainteresowanie taką formą kupna leków jest znikome. Zgodnie zasugerowali by Władze Suwałk podjęły rozmowy z dyrekcją szpitala by unormować sytuację z apteką, która ma świadczyć całodobową sprzedaż leków.

Suwalski samorząd, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może odstąpić od wyznaczania dyżurów aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.  Roman Rynkowski zapowiedział, że wszelkie decyzje w tej sprawie będą konsultowane z właścicielami aptek.

W spotkaniu udział wzięli też radni Rady Miejskiej: Zdzisław Przełomiec, Jacek Niedźwiedzki i Zbigniew De-Mezer.Źródło: UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie