16.10.2013

Strajk Żywności w ... Światowym Dniu Żywności

Według najnowszych badań 39% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia! Aż 25 procent zakupionych artykułów żywnościowych trafia na śmietniki. Warto o tym pamiętać w obchodzonym dzisiaj Światowym Dniu Żywności.
- Dbajmy o żywność, pamiętajmy o potrzebujących – apeluje Romuald Turczyński z Banku Żywności Suwałki-Białystok i zaprasza do udziału w „Strajku Żywności”, który w Suwałkach będzie miał formę happeningu i rozpocznie się w samo południe na ul. Chłodnej.

Skala potrzebujących żywnościowego wsparcia trudna jest do oszacowania. Tylko w gminie Suwałki, w ciągu dwóch miesięcy, 400 osobom rozdano ponad 10 ton żywności przekazanej przez Bank Żywności Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałk - Białystok zostało zarejestrowane w marcu 2000 roku. Od kwietnia 2001 roku jest członkiem Federacji Polskich Banków Żywności. W czerwcu 2004 roku otrzymało Status Organizacji Pożytku Publicznego. Bank Żywności jest organizacją pozarządową, której celem jest zmniejszanie obszarów niedożywienia w naszym regionie oraz walka z marnotrawstwem żywności. Bank nie prowadzi działalności gospodarczej.

Istotą działania jest systematyczne pozyskiwanie żywności dużych nie handlowych partii z różnych źródeł. Okazją do wzbogacenia przekazywanej żywności są organizowane przez Bank Żywności zbiórki w placówkach handlowych. Odbywają się one 3 razy w roku. Są to zbiórki świąteczne oraz "Podziel się Posiłkiem". Dwie tegoroczne akcje; wielkanocna i zakończona przed dwoma tygodniami „Podziel się posiłkiem” przyniosły efekt w postaci niemal 60 ton artykułów spożywczych, które trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin.
Trzecia w tym roku zbiórka odbędzie się w ostatni weekend listopada, a zebrana żywność sprawi, że w dziesiątkach, a może setkach tysięcy domów, na bożonarodzeniowym stole znajdzie się coś więcej niż opłatek i kromka chleba.

O problemach związanych z marnowaniem jedzenia, o edukacji w tym zakresie warto pamiętać na co dzień, a nie tylko w takim dniu jak 16 października, który na całym świecie obchodzony jest jak Światowy Dzień Żywności.  ustanowiony. Celem jaki przyświecał FAO  (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem  i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie.

Warto zatem przypomnieć, że od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Do tej pory mogli robić to jedynie producenci żywności. Dystrybutorzy żywności, czyli sklepy, sieci handlowe, punkty gastronomiczne, restauracje, firmy cateringowe musiały odprowadzić podatek VAT od darowizny żywnościowej. Teraz wszyscy nadwyżki żywności mogą przekazać na cele charytatywne nie płacąc nic fiskusowi.

Do skorzystania z tej korzystnej dla producentów i handlowców zmiany przepisów podatkowych zachęca  też Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki - Białystok zapraszając wszystkie sklepy i przedsiębiorców do przekazywania produktów spożywczych  w terminie przydatności do spożycia. Bank  Żywności jest w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z 2-dniowym terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu), nawet w ilościach hurtowych. Bank Żywności zapewnia także pełną sprawozdawczość dot. dystrybucji darowizny.

Według najnowszych badań 39% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia! Główne powody marnowania to:
przegapienie terminu przydatności do spożycia                      52%
zbyt duże porcje posiłków                                                       36%     
zakup złego jakościowo produktu                                            22%     
niewłaściwe przechowywanie żywności                                    20%
zbyt duże zakupy                                                                    19%    
brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań   6%    
brak listy zakupów                                                                    2%     

Dbajmy o żywność, pamiętajmy o potrzebujących – te słowa suwalskiego Banku Żywności zapamiętajmy nie tylko w Światowym Dniu Żywności czy dniach zbiórek żywności, ale na co dzień, bo ludzie głodni żyją często obok nas, za ścianą.   

Dane pochodzą ze strony internetowej Banku Żywności

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.03.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie