05.11.2013

Suwalczanin gra w filmie, serialu i na gitarze

Filip Szczepkowski ma dopiero osiem lat, a już w ten czwartek, 7 listopada o godz. 21 zadebiutuje na telewizyjnym ekranie. Zobaczymy go w kolejnym odcinku emitowanego przez Polsat serialu „Hotel 52”.

Suwalczanin wystąpi w roli Pawełka Madejskiego, dzielnie opiekującego się uzależnioną od środków uspokajających i antydepresyjnych mamą, graną przez Edytę Olszówkę. Zdjęcia do tego odcinka kręcone były w sierpniu, trwały dwa dni.

- Na planie poznałem wspaniałych i  inteligentnych  ludzi, na czele z sympatycznym, często żartującym reżyserem Grzegorzem Kuczeriszką  - opowiada Filip. – Fantastyczna była też Edyta Olszówka. Wspierała mnie, ciągle powtarzała, że dobrze zagrałem daną scenę. Ani razu nie powiedziała, że mogłem coś zrobić lepiej. Chwaliła, podziwiała, współpracowała  po  partnersku. To  wspaniała, wielka  aktorka  i  osoba. Jestem  dumny, że  towarzyszyliśmy  sobie  na  planie.

Do serialu Filip trafił dzięki popisom swoich umiejętności, jakie dał dwa miesiące wcześniej, podczas kręcenia filmu kinowego „Miasto 44”, którego producentem jest ta sama firma – Akson Studio. Opowieść o młodych warszawiakach, którzy stworzyli jeden z najodważniejszych oddziałów powstańczych będzie miała premierę 1 sierpnia 2014 r. na Stadionie Narodowym. 15-tysiczna widownia zobaczy obraz na największym na świecie, sprowadzonym z USA ekranie. Efekty specjalne stworzyli profesjonaliści, którzy pracowali przy filmach „Skyfall”, „Incepcja” czy „Szklana Pułapka 5”. W największej produkcji polskiej kinematografii chciało zagrać prawie 7 tys. osób, które zgłaszały się na castingi przeprowadzone w kilku miastach.

Reżyserowi Janowi Komasie, znanemu z „Sali samobójców”, chociaż przeprowadził rozmowy  z ok. trzema tysiącami przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówek, nie udało się znaleźć takiego, jakiego by chciał odtwórcy dziecięcej roli Jasia Zawadzkiego, młodszego brata głównego bohatera filmu. Pomógł mu jego ojciec, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie Wiesław Komasa, który prawie dwa lata temu był jurorem Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach. Profesor przypomniał sobie o laureacie I nagrody oraz nagrody specjalnej za największą indywidualność tego festiwalu Filipie Szczepkowskim.

Trafił pod skrzydła pani Mirki

Sześcioletni wówczas Filip podbił serca festiwalowej publiczności i specjalistów brawurowym wykonaniem monodramu „Rozczarowany Rumak Romuald”. Świetnie przygotowany przez Mirosławę Krymską, instruktorkę prowadzącą Teatr Form Czarno-Białych „Plama” i Teatr „Nie po godzinach” przez kwadrans skupiał na sobie uwagę, zachwycał spontanicznością,  żywiołowością, poczuciem humoru, wysoką  umiejętnością  koncentracji  uwagi. Filip  uwielbia  przychodzić  na  spotkania  z  grupą  teatralną. Jest  dzieckiem, które  uważnie  obserwuje  otoczenie, nigdy  się  nie  nudzi, jest  bardzo  cierpliwy, kreatywny  i  wrażliwy.

- O tym, że ma talent, tę iskrę Bożą, Filip przekonał już jako czterolatek, kiedy za swoim starszym bratem, Arturem przypadkiem trafił do pracowni teatralnej. Chwycił za rekwizyty i odegrał scenkę, która zauroczyła wszystkich. Już wtedy wiedziałam, że mamy w teatrze prawdziwy skarb – wspomina Mirosława Krymska.  – Najważniejsze, że chłopiec pozostaje sobą, jest bardzo skromnym, lubianym przez koleżanki i kolegów dzieckiem. Filip kocha scenę, jest bardzo naturalny, a w pracy z nim staram się mu nie przeszkadzać, nie zabić tej spontaniczności. Mimo  odnoszonych  sukcesów  jest  wyważonym, skromnym, miłym, lubianym, otwartym  chłopcem. Wspaniale  współpracuje  zarówno  z  rówieśnikami, jak  i  z  dorosłymi. Szybko  zjednuje  sobie  sympatię  ludzi, nie  traci  naturalnego  spontanicznego  dziecięctwa.

Na planach obu filmów Filip i jego mama byli często pytani o to, kto pracuje z nim w Suwałkach, kto dokonał czegoś takiego, że chłopiec zachowuje taką świeżość, że nie jest „zepsuty” rolami, że kamera go kocha.

Miał  szczęście  spotkać  cudownych  i  mądrych  ludzi, dzięki  którym  się  rozwija  i  kocha  to, co  robi, tj. w  szczególności  nauczycieli: dramy - Mirosławę  Krymską  i  gitary - Dariusza  Michałowskiego.

W pierwszym w życiu i to tak poważnym filmie grającemu trudną, dramatyczną rolę suwalczaninowi doskonale współpracowało się z wybitnym Janem Komasą, z którym omawiali, wzbogacali każdą scenę oraz jego filmowymi mamą Moniką Kwiatkowską i bratem Józefem Pawłowskim, z którymi spędzał najwięcej czasu na planie zdjęciowym.  Malec zżył się też  żołnierzami oddziału powstańczego, których poznał już podczas prób kaskaderskich w Modlinie.

Filip najchętniej ogląda filmy historyczne, przyrodnicze, sensacyjne i science-fiction. Ulubionymi polskimi aktorami są Sławomir Sulej, wspomniane już Monika Kwiatkowska i Edyta Olszówka oraz Cezary Pazura, który także, kilka odcinków wcześniej, zagrał w „Hotelu 52”. Tego ostatniego chłopiec ceni za komediowe i kabaretowe umiejętności.

W dużej części kabaretem był „Rozczarowany Rumak Romuald”. W poważnym monodramie „Co mam” Filip pokaże się suwalskiej publiczności w grudniu, podczas kolejnej edycji festiwalowych spotkań  „O Złotą Podkowę Pegaza”.

- Uczę  się  czytając  tekst. Dużo  czytam. Jeżeli mam więcej czasu, na przykład w weekendy, to na pamięć uczę się jednej lub kilku stron tekstu, a jeżeli mniej, to chociaż kilku linijek. Opanowanie  kilkunastostronowego  tekstu  zajmuje  tydzień. – opowiada Filip – Robię sobie przerwę na inne zajęcia, bawię  się, gram  na  gitarze, a potem sprawdzam, czy się utrwaliło. Jak mówi mój mądry  pan od gitary, można ćwiczyć godzinę, ale źle albo tylko kwadrans, za to dobrze i mądrze. Na  gitarze  gram  codziennie, czasami  ćwiczę  razem  z  bratem-pianistą. Umieć  grać  to  czuć  emocje  i  mieć  coś  ciekawego  do  opowiedzenia. Bardzo  to  lubię.

Chłopak z gitarą

Filip jest uczniem drugiej klasy Państwowej Szkoły  Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Nauki gry na instrumencie pobiera od Dariusza Michałowskiego, którego uważa za najlepszego, obok Marka Pasiecznego, gitarzystę. Uczeń i mistrz współpracują trochę ponad rok, a już mogą cieszyć się sukcesami w prestiżowych konkursach.

Uczniowie klasy gitary Dariusza Michałowskiego zawsze mogą liczyć na wsparcie dyrektora szkoły Bernarda Michniewicza. Od niemalże 15 lat dyrektor patronuje wszystkim wyjazdom gitarzystów, co jest bardzo ważnym czynnikiem w osiąganiu tak wielu prestiżowych sukcesów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Kolejnym wielkim wsparciem dyrektora było zakupienie instrumentów lutniczych wysokiej klasy , bez których trudno byłoby nawet marzyć o udziale w wybranych wydarzeniach festiwalowo-konkursowych.  

Dzięki konkursom, można „się sprzedać”, porównać a potem poprawiać umiejętności. Filip zdobywał  już nagrody w dużym,  ogólnopolskim konkursie w  Zielonej Górze oraz makroregionalnym w  Olsztynku.  Z  lekcji  wychodzi  zawsze  szczęśliwy, bardzo  chwali  i  docenia współpracę  ze  swoim  nauczycielem  instrumentu.

- Mój  nauczyciel  jest  wspaniałym, zawsze  miłym, bardzo  mądrym  i  wybitnym  pedagogiem. Motywuje, chwali, pokazuje  nowe  techniki  gry  i  jest  zawsze  uśmiechnięty – zachwala Filip.

- Fantastycznie mi się z nim pracuje – mówi Dariusz Michałowski. – Filip ma ogromny potencjał artystyczny. – Aktorstwo pomaga mu w muzyce. Najlepiej gra wtedy, kiedy występuje na scenie, która jest jego domem.

Doświadczenie sceniczne przyda się już w ten piątek podczas seminarium w Białej Podlaskiej. Dariusz Michałowski przeprowadzi tam wykład, a Filip wystąpi w roli asystenta, będzie prezentował techniki i utwory.

udostępnij na fabebook
27.03.2015, 18:18:33

hura Filip

Jak to dobrze, że są takie normalne zdolne dzieci i takie normalne mamy. Pozdrawiam! Powodzenia!

06.03.2015, 19:12:44

Marzenka

Widziałam ten film, są w nim momenty, które mnie wzruszyły, które przezyłam, które zapamiętałam. Bardzo zapamietałam Jasia czyli w tej roli Filipa i jestem pod wielkim wrażeniem chłopczyka. Bardzo dojrzały i prawdziwy. Brawo!

08.02.2015, 18:52:23

aga

Piękny chłopczyk, mądry i normalny. Trzymam kciuki!

23.01.2015, 17:56:23

SuperChłopak!

Naprawdę urocze dziecko, sympatyczne, skromne, normalne, z piękną dykcją. Nie słyszałam dotąd, by w tak naturalny i inteligentny sposób udzielać odpowiedzi, być na scenie. Rola "Jaś" wspaniała! Scena pożegnania tak dojrzała, że brak słów.

08.10.2014, 08:31:59

Natalia

Lubię Filipa.

07.10.2014, 18:27:34

essuaka5

Uroczy chłopak. Przyznam się, że płakałam na filmie. Mocna rola. Gratuluję!

06.10.2014, 16:53:45

bez_nicku

Fajny chłopak z tego Filipa, czekam na dalsze produkcje z jego udziałem

06.10.2014, 07:05:34

xphm43

I super. Fajny chłopak, zrobi karierę.

21.09.2014, 08:30:01

lpdm

Super Filipku:) Jesteśmy z Ciebie dumni:)

19.09.2014, 21:03:11

100%

W HISTORII KINA JUŻ JEST.

16.03.2014, 20:44:39

Wiśnie958

Bardzo naturalny!!! Utalentowany chłopiec. Brawo! Ma wspaniałą mamę - niechby się czasem pochwaliła. Czekamy na nowe role.

16.03.2014, 19:23:40

anna

Genialny!

11.02.2014, 07:43:59

Pięknie!

Naprawdę pięknie! Bardzo przekonywujący, naturalny, skromny. Tworzy niezwykłe kreacje. Na żywo to duże wrażenie zobaczyć to małe dziecko - sugestywny i entuzjastycznie przyjmowany przez widownię. Brawo! Trzymamy kciuki! Szczególnie w naszym kraju, by Ci chłopczyku życzliwość świata sprzyjała i ludzie dobrzy dookoła. Powodzenia! Fantastyczny!

16.12.2013, 23:01:49

OLA

Ośmioletni chłopczyk wygrał ponownie w kategorii 10-14 lat monodramem w Ogólnopolskim Konkursie Spotkań z Monodramem. Świetny! Nagroda aktorska. Gratulacje!!! Niesamowita atmosfera występu. Absolutnie fenomenalny Filip.

05.12.2013, 13:19:54

Marta

Chcę GO oglądać!!! Jest fantastyczny! I bardzo dobrze wychowany.

28.11.2013, 08:47:22

Ania

Super! Z wielką przyjemnością i wzruszeniem oglądaliśmy. Super!

24.11.2013, 18:58:31

Karolki

Gratulujemy świetnej gry aktorskiej - powodzenia!

24.11.2013, 12:53:36

:-D

Widzieliśmy. Super zagrałeś. Tak naturalnie, prawdziwie. :-D

22.11.2013, 19:03:40

Ach!

Pięknie zagrałeś Filip !!!! Pięknie ! I nic się nie chwalisz?

22.11.2013, 13:41:55

suwałki

BRAWO !!! Wzruszenie! Duma! Świetny mały chłopiec!

22.11.2013, 09:06:14

hej

Jestem zachwycona Filipem! Pawełek super!

11.11.2013, 19:34:59

HOTEL

Oglądałam odcinek. Filip rewelacja:)))) Duma rozpiera. Świetny z Filipa młody aktor :))) Pozdrawiamy:)

11.11.2013, 17:53:26

TAK

Filipku / Pawełku Madejski ! Super. Kamera naprawdę CIĘ kocha.

11.11.2013, 15:17:29

Helena88

Zagrał pięknie.

11.11.2013, 12:20:20

Brawa!

Zdolny malec.

11.11.2013, 10:42:14

Ja

FILIP ma ogromną samodyscyplinę, jest sumienny, wytrwały, kulturalny, skromny, lubiany. "Niezepsute" mądre dziecko. Pyszny aktor z gitarą. Brawo! Pięknie gra.

10.11.2013, 23:02:45

ja

Gratuluję Darkowi ucznia!

10.11.2013, 23:00:32

Filip to...

wspaniały, młody człowiek i niezwykły profesjonalista. Gratuluję, bo jestem pod wielkim wrażeniem. Świetna i wiarygodna kreacja aktorska. WOW.

10.11.2013, 22:53:26

gratulacje

:-))))))))

10.11.2013, 22:52:37

Filipku.....

Filip jesteś super Człowiekiem i cieszę się, że Cię poznałam na ekranie :-) Graj na scenie, na gitarze, graj. Super grałeś Pawełku. Dziękuję Aniołeczku za wzruszenia.

10.11.2013, 22:46:12

wow

mały już jest wielki

10.11.2013, 22:29:48

my

Najlepsza rola tego odcinka to Filip.

10.11.2013, 22:26:44

p.s.z Augustowa

Gitara Ci kocha, pięknie grasz! Jesteś cudowny. Słuchamy, oglądamy.

10.11.2013, 22:23:50

AUGUSTÓW 2

Masz tu przyjaciół Filip. Bardzo mądry i utalentowany chłopczyk.

10.11.2013, 22:21:58

Gratulacje Mamie Fil

Zdolny, inteligentny i pogodny chłopczyk . Utalentowane dziecko - prawdziwy, naturalny, dziecięcy. Oglądaliśmy wzruszeni. Jesteśmy dumni!!!

10.11.2013, 20:24:23

Augustów

Boski!

10.11.2013, 16:45:00

Marta

Wspaniale zagrał swoją rolę, a właściwie można powiedzieć, że wcale "nie grał". Jest cudnie naturalny i po prostu słodki. Pozdrawiam serdecznie i ogromnie gratuluję Filipku! Ogląda się Ciebie z wielką przyjemnością i zachwytem. Aż się wzruszyłam.

10.11.2013, 16:41:29

Asia

Chłopczyk ma coś, czego nie można się wyuczyć. COŚ. Jest prawdziwy! Skromny, pogodny. Gratuluję!

10.11.2013, 16:27:32

Joanna

Do Filipa: jestem bardzo wzruszona! Pięknie kreujesz swoje role. Mądry, zdolny, skromny. I mamę masz fajną, mądrą.

10.11.2013, 14:23:43

MIRKO !

Pięknie Filip gra! Wzruszam się. Mało jest tak przekonujących dziecięcych aktorów. Ja mu wierzę, jak występuje. To jest on a nie rola. Jestem dumna! Gratulujemy przede wszystkim talentu. Profesjonalny jak dorosły bardzo dobry aktor.

10.11.2013, 12:48:24

JA

Gratuluję Darku ! BRAWO FILIP !

09.11.2013, 22:53:12

BRAWA

BRAWO !!!! Jaki fotogeniczny ! Powodzenia! Wobec tego znamy aktora dziecięcego w "Pogodne Suwałki". Uroczy, aż miło. Brawo !!!!!

09.11.2013, 22:41:12

Ania

Wspaniały chłopczyk!!! Skromny, perełka!!! Miałam ciary, jak wystąpił. Widziałam Go na scenie z Plamą oraz w roli Małego Księcia ! Bardzo bardzo sugestywny, naturalny, wychodzi na scenę i ma całą uwagę widza, cisza na sali. Kibicuję, kibicuje, kibicuję!!!

09.11.2013, 22:31:39

Gratulacje Mirce, Da

Gratulacje! Filipowi ! Wspaniałe dziecko, bardzo skromne, życzliwe, wrażliwe, z poruszającą naturalnością i finezją ! Prawdziwy skarb i talent sceniczny oraz bardzo duże serce w małym człowieku ! Gratulacje Nauczycielom Filipa - ich troska pozwala na niezaburzony rozwój tego zdolnego chłopca i wzrastanie talentu. Powodzenia!

07.11.2013, 11:57:22

ja

BRAWO FILIP !!! Gratulacje należą się również Mamie Filipa.

07.11.2013, 10:56:41

ja

BRAWO FILIP !!! Gratulacje należą się również Mamie Filipa.

07.11.2013, 08:52:29

Mike64

Brawo maly. Jako suwalczanin jestem z Ciebie dumny.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.09% 4.4264 4.5158
USD 0.47% 3.9226 4.0018
GBP 0.82% 4.9234 5.0228
CHF 0.17% 4.1619 4.2459
08.07.2020

Zatrudnie

08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie