19.06.2014

Suwałki. Szli w procesji z Chrystusem [zdjęcia]

Kościół katolicki przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Bożym Ciałem. Wspomina Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. We wszystkich parafiach uroczyste nabożeństwo kończyła procesja do czterech ołtarzy. W miejskiej procesji Suwałkach (z konkatedry św. Aleksandra do kościoła pw. św. Piotra i Pawła) udział wzięło ok. 2 tys. wiernych.

- Boże Ciało to szczególna uroczystość, o którą upomniał się sam Jezus Chrystus – w homilii wygłoszonej przed konkatedrą św. Aleksandra w Suwałkach mówił ks. Jarema Sykulski. - To święto, w czasie którego ma być nie tylko element eucharystii, ale też procesja, która ma być manifestacją, świadectwem  naszej wiary. Ma być dowodem, że wiem w kogo i dlaczego wierzę. W dzisiejsze święto to On pragnie wyjść i przejść się ulicami naszego miasta, zajrzeć do każdego domu, każdej rodziny, wejść w życie każdego z nas. Ale zanim wyjdziemy z procesją, by dać dowód temu że wierzę, musi najpierw dokonać się w nas przeistoczenie. Przeistoczenie to nie tylko słowa, które wypowie kapłan nad białą hostią i kielichem wina. Przeistoczenie to istotna zmiana czegoś, co było słabe, kruche, w najmocniejsze, najbardziej święte. W czasie przeistoczenia muszę uwierzyć, że w tej białej hostii jest żywy i prawdziwy Jezus Chrystus. Muszę dokonać przemiany w patrzeniu na Chrystusa, żeby mieć odwagę pójść z nim w procesji. W przeciwnym razie będzie to tylko barwny pochód, korowód, czy jakieś inne folklorystyczne zgromadzenie.

Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

Uroczystość ta ustanowiona została na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Rok później papież Urban IV ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła, a jako przyczyny jej wprowadzenia wskazał: "zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." . Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII. .

W Polsce uroczystość Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc zawsze 60 dni po Wielkanocy.  Po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach.  
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.

Tradycyjnie w Boże Ciało w Puńsku, nieformalnej stolicy mieszkających w Polsce Litwinów odbyły się dwie procesje: polska i litewska.

fot. Marta Orłowska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Śniadowo


Wigry Suwałki

21.04.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.04.2024

Usługi Budowlane

19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie