20.11.2022

Suwalska fundacja wspiera program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. Pierwszy punkt w II LO

Szkoła to miejsce, którego główną rolą jest edukacja. Ale to także przestrzeń, która powinna dawać dzieciom i młodzieży poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Jednak jak mówić o takich wartościach, gdy „te dni” często okazują się tematem tabu?

Okres. Czyli słowo, którego się w szkole nie wypowiada. I temat, o którym się nie rozmawia. Lub rozmawia zbyt mało. Jak wskazują badania przeprowadzone przez firmę badawczą Difference, 42% badanych kobiet mówi, że w ich domu o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale. Co więcej, co trzecia nastolatka nie jest gotowa psychicznie na pojawienie się pierwszej miesiączki.

Co więcej, problemem nie jest „tylko” brak wiedzy, ale także ograniczenie dostępu do produktów higienicznych. Według badań, aż co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak środków higienicznych podczas okresu.

Z pomocą przychodzi Kulczyk Foundation i marka Rossmann. Wspólnymi siłami realizują one w wybranych placówkach na terenie Polski program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”, zapewniając zapas podpasek dla uczennic oraz szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją.

Suwalska Fundacja Teraz Wschód również nie przechodzi obok tego problemu obojętnie. „Myślimy globalnie, działamy lokalnie” - to hasło, które przyświecało Fundacji w wielu dotychczasowych działaniach i pojawiło się również w tym temacie. Chociaż problem jest globalny, organizacja podejmuje rękawice i rozpoczyna walkę z nim lokalnie.

Pierwszym z punktów jest II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach. W szkolnych łazienkach już pojawiły się fundacyjne skrzyneczki, w których znajdują się podpaski dostępne dla każdego. Jak mówi prezes Fundacji Teraz Wschód: „Sukcesem projektu będzie to, że podjęte działania pomogą chociaż jednej z dziewcząt poradzić sobie w te trudne dni”.

Fundacja Teraz Wschód to inicjatywa stworzona przez suwalczan dla suwalczan. Misją Fundacji jest wyrównanie szans dla dzieci i młodzieży na rozwój sportowy, intelektualny i kulturowy. Źródło: Fundacja Teraz Wschód

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6530 4.7470
USD 0.00% 4.4642 4.5544
GBP 0.00% 5.4224 5.5320
CHF 0.00% 4.7383 4.8341
25.11.2022

praca

25.11.2022

Pracownik Lakierni

Dodaj nowe ogoszenie