13.01.2022

Tańsze mieszkania na wynajem i wykup. ZBM TBS w Suwałkach uzupełnia ofertę deweloperów

Dzięki temu, że miasto dało grunt, a komunalna ZBM TBS pozyskała z Banku Gospodarstwa Krajowego grant w wysokości 4,5 mln zł w przyszłym roku ma zostać oddany do użytku blok z 53 mieszkaniami dla suwalczan, których nie stać na zaciągnięcie kredytu i zakup u dewelopera.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Franciszkańskiej, które zrealizuje miejska spółka ZBM TBS. Pierwszy z sześciu planowanych budynków, w których łącznie powstanie ponad 300 mieszkań powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Znajdą się w nim 53 mieszkania na wynajem dla mieszakańców Suwałk plaacących tutaj podatki, które z czasem będzie można wykupić.

- W odróżnieniu od mieszkań przy ul. Brzostowskiego czy Ks. Szczęsnowicza, budowanych według programu "Od najemcy do właściciela", tutaj będzie dobrowolność wykupu. Wykup będzie nastepował na wniosek najemcy. Będzie można też zrezygnować z najmu i otrzymać zwrot partycypacyjny według wartości rynkowej - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Będzie to oferta skierowana do ludzi młodych, którzy nie posiadają własnego „M”. Budownictwo w Suwałkach rozwija się bardzo dobrze. Nowe osiedla powstają w każdej części Suwałk. – ZBM TBS jest spółką, którą powołano po to by uzupełnić ofertę deweloperów i skierować ją do ludzi mniej zamożnych – dodał Prezydent Suwałk.

Według projektu, który w końcu stycznia maja przyjąć radni, mieszkania będą przeznaczone dla osób o dochodzie minimalnym równym 100 proc. minimalnej emerytury, a maksymalnym - ustalonym centralnie - 4,2 tys. zł w gospodarstwie 1-osobowym i 3,5 tys. zł w 6-osobowym.

Budynek roboczo nazwany „A” będzie obiektem dwuklatkowym, całkowicie podpiwniczonym z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Będą to mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2.

Blok zostanie wybudowany na działce, która stanowi własność ZBM TBS, a została przekazana Spółce w formie aportu przez Miasto Suwałki 31 grudnia 2015 roku.

- Jest gotowy projekt Uchwały Rady Miejskiej, który trafi pod obrady Radnych już w styczniu. Uchwała określi zasady naboru przyszłych najemców mieszkań. Planujemy by nabór rozpocząć pod koniec lutego i zakończyć go miesiąc później. To atrakcyjna oferta dlatego też myślę, że zainteresowanie będzie duże – mówił Jarosław Lebiediew, Prezes Zarządu ZBM TBS w Suwałkach.


 

Według projektu uchwały, wśród najwyżej punktowanych kryteriów znajdą się brak własnego mieszkania czy domu, wynajmowanie mieszkania komunalnego (takie zostanie przez miasto "odzyskane"), bycie studentem lub absolwentem, posiadanie dzieci. 

Na realizację tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4.442.918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1.196.000 zł 

– Te dwa źródła finansowania pozwolą obniżyć koszty realizacji spółce i przyszłym najemcom, którzy będą musieli partycypować w koszcie ich budowy na poziomie 20-30%  – mówił Prezydent Suwałk – Dodatkowo w tym roku planujemy przebudować ulicę Franciszkańską. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie miasta – dodał Czesław Renkiewicz.

Z przyszłymi lokatorami będą zawierane umowy najmu. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność /sprzedaż/ nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zakończenia budowy.

 Dokładne koszty beda znane po przeprowadzeniu przetargu na wykonawcę, który powinien być wyłoniony wiosną. Według wstępnych szacunków, czynsz (bez opłat za media, ale ze spłatą raty kredytu) ma wynosić 14-16 zł za metr kwadratowy. I tak, za mieszkanie 1-pokojowe najemcy będą płacić 450 zł, 2-pokojowe - 550 zł, 3-pokojowe ok. 800 zł, a za 4-pokojowe o powierzchni 71 m kw. - 980 zł. Do tych kwot trzeba doliczyć opłaty za media: wodę i ścieki, prąd, c.o. 

W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego będzie zwracana przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa.

WD

Źródło: UM Suwałki, ZMB w Suwalkach TBS   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4741 4.5645
USD 0.00% 3.9437 4.0233
GBP 0.00% 5.3827 5.4915
CHF 0.00% 4.3110 4.3980
22.01.2022

Pracownik biurowy

21.01.2022

OKAZJA

Dodaj nowe ogoszenie