Tegoroczny okres zimowy, a w szczególności styczeń i luty, okazał się wyjątkowo wymagający dla suwalskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Utrzymujące się przez długi czas silne mrozy spowodowały głębokie przemarzanie gruntu. Skutkowało to pękaniem starych odcinków sieci oraz zamarzaniem przyłączy.
Skala awarii i czas reakcji
W okresie od 1 stycznia do 24 lutego 2026 roku PrzedsiÄ™biorstwo WodociÄ…gów i Kanalizacji usunęło 33 awarie zwiÄ…zane z pÄ™kniÄ™ciem sieci. To ponad dwukrotnie wiÄ™cej niż w analogicznym okresie w latach ubiegÅ‚ych.
Przyczyny: 31 awarii dotyczyÅ‚o sieci z żeliwa szarego, a 2 ze stali ocynkowanej – materiaÅ‚ów stosowanych 40-50 lat temu.
Czas naprawy: Większość usterek była usuwana w ciągu 3-4 godzin.
Przerwy w dostawie wody: Zazwyczaj nie przekroczyły one 2-3 godzin.
Prace często prowadzone były w ekstremalnych warunkach, jak 1 lutego (zdjęcie do artykułu), gdy ekipy pracowały przy temperaturze -22 stopni Celsjusza.
Inwestycje w monitoring i sprzęt
Szybsze wykrywanie awarii, czÄ™sto zanim woda wypÅ‚ynęła na powierzchniÄ™, byÅ‚o możliwe dziÄ™ki poczynionym inwestycjom. W ostatnich dwóch latach PWIK wybudowaÅ‚ 14 punktów pomiarowych i zakupiÅ‚ specjalistyczne oprogramowanie do monitoringu sieci.
Dodatkowo, zakupiona w 2025 roku druga koparka umożliwiÅ‚a jednoczesnÄ… pracÄ™ dwóch ekip naprawczych. W latach 2026-2027 planowana jest budowa kolejnych minimum 43 punktów pomiarowych.
Naprawa nawierzchni
Obecnie, ze wzglÄ™du na zamarzniÄ™ty grunt, możliwe jest wykonywanie jedynie prowizorycznej odbudowy chodników i jezdni. WÅ‚aÅ›ciwe prace odtworzeniowe rozpocznÄ… siÄ™ po caÅ‚kowitym rozmarzniÄ™ciu gruntu. Z uwagi na dużą liczbÄ™ miejsc awarii, proces ten potrwa prawdopodobnie do koÅ„ca kwietnia. PrzedsiÄ™biorstwo WodociÄ…gów i Kanalizacji przeprasza za utrudnienia.
ŹródÅ‚o: UM w SuwaÅ‚kach








