16.03.2021

Trzecia fala koronawirusa. Rekord zachorowań, leków ledwo wystarcza, chorują coraz młodsi

Trzecia fala koronawirusa przetacza się przez całą Polskę. Rośnie liczba zachorowań, wśród zakażonych pojawia się coraz więcej osób młodych i w średnim wieku.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 14 396 osób (w miniony wtorek było ich 9 954). Zmarły 372 osoby. Z powodu Covid-19 - 79 osób, z powodu współistnienia wirusa z innymi schorzeniami - 293 osoby. Wykonano w sumie 10 775 274 testów, z czego minionej doby - 63 900.

Jak ustalił nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, jeśli w czwartek liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 25 tysięcy, to cała Polska objęta zostanie surowszymi restrykcjami.

W województwie podlaskim zakażenie stwierdzono u 304 osób:

Białystok: 68 zakażonych, 1 osoba zmarła

Suwałki: 4 zakażonych

Łomża: 51 zakażonych

powiat augustowski: 14 zakażonych

powiat sejneński: 5 zakażonych

powiat suwalski: 6 zakażonych

- Jeszcze rano mieliśmy zajętych dwadzieścia łóżek dla chorych na koronawirusa, około 15.00 mieliśmy już 23 chorych, w tym troje na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – mówi Waldemar Kwaterski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sejnach.

Na oddział trafiają coraz młodsze osoby.

- O ile na początku byli to głównie chorzy w wieku od 65 do 80, a nawet 90 lat, o tyle teraz wśród pacjentów mamy chorą po trzydziestce i mężczyznę w wieku czterdziestu kilku lat. Wszyscy chorzy wymagają wspomagania tlenem. Na szczęście, mamy jego zapas, czego nie można powiedzieć o lekach. Zgłaszamy o wiele większe zapotrzebowanie, niż to, co otrzymujemy. Z tego, co mi wiadomo, Remdesiviru może niebawem zabraknąć. To problem ogólnokrajowy. Ja i inni dyrektorzy szpitali zgłaszaliśmy zbyt małe dostawy m.in. podczas telekonferencji z Wojewodą – opowiada W. Kwaterski.

Kolejnym problemem są braki kadrowe.

- Można powiedzieć, że pracujemy „na styk”. Wszyscy lekarze i pielęgniarki są „wciągnięci” do grafiku. Gdyby ktoś z nich zachorował – pojawiłby się poważny problem. Liczyliśmy na to, że niebawem wesprą nas nowi lekarze, ale niestety – Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o odwołaniu egzaminu specjalistycznego dla lekarzy. Został on wstępnie przeniesiony na maj. Potrzebujemy medyków ze specjalizacją. Młodzi lekarze, z którymi rozmawiałem, woleliby ten egzamin zdawać już teraz. Bardzo długo się do niego przygotowywali. My też liczyliśmy, że odciążą personel. Wystosowaliśmy apel do Wojewody, aby spróbował rozmawiać w tej sprawie z ministerstwem– tłumaczy dyrektor szpitala.

W całym kraju trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zaszepiło się już ogółem 4 557 060 osób. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 2 946 767 osób, drugą - 1 610 293. Minionej doby zaaplikowano 23 530 szczepionek.

Po doniesieniach o zgonach i powikłaniach po szczepieniu preparatem AstraZeneca, Komisja Europejska postanowiła mu się bardziej przyjrzeć. Szczepienia preparatem tej marki zawiesiły: Dania,  Norwegia, Islandia, Bułgaria, Irlandia, Holandia. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg.

– Obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji – cytuje Emer Cooke, dyrektor wykonawczą Europejskiej Agencji Leków portal Onet.pl

To, czy szczepionka AstraZeneca zostanie wycofana, jest oddzielną decyzją każdego z państw.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie