22.04.2025

Wernisaż wystawy Z albumu dowódcy obozu

data wydarzenia: 14.07.2025

14 lipca, o godz. 18.00, w kamienicy po dawnym kinie „Bałtyk”, przy ul. Kościuszki 24 w Suwałkach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne- uroczysty wernisaż wystawy fotograficznej „Z albumu dowódcy obozu” – projektu, który rzuca nowe światło na historię II Wojny Światowej.

To wystawa unikalna na skalę europejską – nie tylko ze względu na temat, ale przede wszystkim na źródło materiałów.

Prezentowane fotografie zostały wykonane przez komendanta niemieckiego obozu jenieckiego Luftwaffe Sonderlager Ost Sudauen, działającego podczas wojny w Suwałkach.

Autor zdjęć był przed wojną zawodowym fotografem, który osiągnął tak wysoki poziom artystyczny, że fotografował m.in. cesarza Austro-Węgier.
W czasie wojny nie porzucił aparatu – dokumentował życie codzienne obozu jenieckiego. Zdjęcia te nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane w takiej formie.

Wystawa stanowi nie tylko historyczny zapis, ale również moralne wyzwanie – to spojrzenie na wojnę z perspektywy sprawcy, który uchwycił rzeczywistość za drutem kolczastym z niemal artystycznym dystansem. Materiał ten porusza, zmusza do refleksji i budzi trudne pytania.

Wernisażowi towarzyszyć będą:
– Wykład dr Stefana Michała Marcinkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
– Spotkanie z Krzysztofem Dawidem Kowalewskim – reżyserem i kuratorem projektu wystawy
– Pokaz filmu dokumentalnego „Stalag IF Sudauen”

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie "Nasza Suwalszczyzna" we współpracy z Centrum Rozwoju Tradycji i Przyszłości.
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Suwałki.

Wystawa potrwa do 31 lipca 2025 r., a wstęp na nią jest bezpłatny (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów od 1 lipca przez stronę: www.stalag.pl).

Więcej aktualnych informacji oraz zapowiedź wydarzenia znajdą Państwo na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/events/459091483913294

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie