04.10.2014

Wielka nowenna. Wierni podziękują Matce Bożej za odwiedziny

Dziewięć miesięcy suwalczanie przygotowywali się do peregrynacji wizerunku Matki Bożej. Gdy kopia częstochowskiego obrazu opuściła diecezję, przeszedł czas na podziękowanie za jego obecność. W sobotę rozpoczyna się kolejna, tym razem dziękczynna, nowenna.

- Ważne jest, aby nie zapomnieć o tej wizycie. Aby to wszystko w człowieku żyło - mówi o ubiegłorocznej peregrynacji, ksiądz Lech Łuba, proboszcz suwalskiej parafii św. Kaźmierza Królewicza.

Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej gościł w Suwałkach trzykrotnie. Po raz pierwszy pojawił się w 1959 roku. Kolejny raz nawiedził miasto nad Czarną Hańczą w 1983 roku. A po raz ostatni witano go we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy to, od Suwałk zaczęła się peregrynacja obrazu w diecezji ełckiej.

- Dla mnie obecność częstochowskiego obrazu w parafii to była święta doba. Wzruszające było to pospolite ruszenie, kiedy ludzie tłumem szli do kościoła – opowiada ksiądz Łuba. Kapłan dodaje, że  
doświadczył już takiego wydarzenia w diecezji łomżyńskiej. - To są przeżycia które pozostają w sercu. Tego nie można zmierzyć żadną miarą - dodaje.

Obraz od września do czerwca krążył po wszystkich parafiach diecezji. Wcześniej w czasie nowenny wierni przez dziewięć miesięcy przygotowywali się do peregrynacji.

- Teraz przyszedł czas, aby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski i umocnić podjęte postanowienia - mówi suwalski proboszcz.

Pomóc ma w tym kolejna nowenna. Rozpocznie się on 4 października i kontynuowana będzie w każdą pierwszą sobotę do 6 czerwca 2015 roku.

- Zachęcamy, aby w te dni wszyscy członkowie rodziny gromadzili się przed obrazem rodzinnym Matki Bożej Częstochowskiej - proponuje ksiądz Łuba.

Głównym celem nowenny ma być uświadomienie i pogłębienie życia sakramentalnego oraz ponowne odkrycie wartości rodziny oraz relacji w niej istniejących. Dlatego kolejne pierwsze soboty poświęcone będą sakramentom. Cykl rozpocznie rozważanie na temat chrztu.

- Pomoże w tym książeczka do modlitwy, którą księża rozdawali w czasie kolędy. Jeżeli ktoś jej  nie ma, niech zgłosi się do swego proboszcza – zachęca ksiądz Łuba.

Diecezja wskazała też, jak powinno wglądać rodzinne spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne.

- Rodzina powinna zebrać się przy stole nakrytym odświętnie białym obrusem. Na stole mogą znajdować się symbole naszej wiary. Krzyż, Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz  świece - wylicza i opisuje ełcka kuria na swej stronie internetowej.

Księża proponują też, aby wspólna rodzinna modlitwa kończyła się Apelem Jasnogórskim.

(mkapu)

[27.09.2014] Nowy ołtarz w parafii Królewicza. Tłoczno będzie tam od świętych [wizualizacja]

[19.09.2014] U franciszkanów rośnie wieża. Teraz czas na dzwony [zdjęcia]

[04.06.2014] Kuria ma pomysł na pokoszarowy gmach [zdjecia]

[20.09.2013] Po 30 latach obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.07.2024

szukam pracy

21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie