07.02.2024

Badminton. Lider ekstraligi z Suwałk w Białymstoku nie dał szans osłabionemu wiceliderowi [foto]

We wtorek późnym wieczorem w Białymstoku, w spotkaniu 5. rundy Lotto Ekstraligi badmintona zmierzyły się niepokonane dotąd zespoły Hubala Białystok i SKB Litpol Malow Suwałki.

Po niecałych 3 godzinach walki górą w tym starciu wyszła występująca w nasilniejszym składzie drużyna z Suwałk, która wygrała 5:2. Po pięciu kolejkach SKB Litpol – Malow umocnil się w fotelu lidera, mając komplet 15 punktów.

Spotkanie rozpoczęły deble. Jako pierwsi na swoim koncie punkt zapisali suwalczanie. Robert Cybulski i Leo Rossi pokonali w dwóch setach Michała Rogalskiego i Pawła Śmiłowskiego. Chwilę później swój pojedynek zakończyły panie. I tu również górą były suwalczanki. Wiktoria Dąbczyńska i Agnieszka Wojtkowska uległy po 21 minutach Anastasiji Khomich i Karolinie Szubert.

Gdy po kolejnych 25 minutach zakończyli swoje pojedynki singliści wiadomo było, że to SKB Litpol-Malow Suwałki wygrają w tym meczu. Najpierw Mikołaj Szymanowski, a potem Ulyana Volskaya zapunktowali dla swojego zespołu i zrobiło się 4:0 dla Suwałk.

Kolejne dwa single to pojedynki Wiktorii Dąbczyńskiej i Francuzki Xu Wei, pozyskanej w tym sezonie przez suwalską ekipę oraz grającego trenera białostoczan Michała Rogalskiego z Andrzejem Niczyporukiem. W pierwszym starciu po trzysetowym pojedynku lepsza okazała się Xu Wei. W drugim rutynowany Michał Rogalski, również po trzech setach wygrał swój pojedynek. Stan spotkania 5:1 dla Suwałk mówił wszystko. To suwalska ekipa była zdecydowanie lepsza w tym spotkaniu.

Do kompletu brakowało jeszcze starcia dwóch mikstów. Paweł Śmiłowski i Agnieszka Wojtkowska zmierzyli się z zagraniczną parą Leo Rossi/Xu Wei. Pierwszego seta zaliczyli na swoje konto białostoczanie, ale zawodnicy SKB doprowadzili do remisu. Trzeci set to pewne zwycięstwo Hubala i drugi punkt w całym meczu.

Hubal Białystok pozostaje wiceliderem, a na trzecie miejsce, po zwycięstwie nad WWL Badminton Marcovia Marki, awansowała drużyna ABRM Warszawa.

- Bardzo się cieszę, że udało się nam wygrać za 3 punkty. Wydaje mi się że cała drużyna jest zadowolona z tego wyniku mówi Mikołaj Szymanowski, badmintonista SKB . - Cieszę się również, że udało mi się dołożyć cegiełkę do tego wyniku poprzez zwycięstwo z obecnym wicemistrzem Polski w grze pojedynczej – Krzysztofem Jakowczukiem. Na hali panowały ciężkie warunki. Dosyć wysoka temperatura wpływała na szybkość lotek do czego należało się bardzo szybko dostosować – dodaje.

- Cel jaki zakładaliśmy na tą kolejkę został zrealizowany w 100 procentach. Trochę szkoda jednak faktu, iż drużyna UKS Hubala Białystok nie była obecna w swoim najmocniejszym składzie (brakowało Lucasa Corvee – obecnego wicemistrza Francji, Lucie Krulovej z Czech oraz Marii Stoliarenko z Ukrainy) – nie kryje Jerzy Dolhan, trener SKB Litpol-Malow. - Jednak w rozliczeniu końcowym liczy się dla nas zwycięstwo z za 3 punkty. Liczę, że ten mecz będzie dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Indywidualnymi Mistrzostwami Polski Elity w Ząbkach.

Hubal Białystok pozstaje wiceliderem, a na trzecie miejsce, po zwycięstwie nad WWL Badminton Marcovia Marki, awansowała drużyna ABRM Warszawa.

SKB Litpol – Malow w składzie: Anastasiya Khomich, Oliwia Niedźwiedzka, Karolina Szubert, Ulyana Volskaya, Xu Wei, Robert Cybulski, Andrzej Niczyporuk, Leo Rossi, Michał Sobolewski, Mikołaj Szymanowski.

Źródło i fot. PZBad, SKB Suwałk

Hubal Białystok  – SKB Litpol-Malow Suwałki 2:5

Michał Rogalski, Paweł Śmiłowski – Robert Cybulski, Leo Rossi 12:15, 10:15
Wiktoria Dąbczyńska, Agnieszka Wojtkowska – Anastasiya Khomich, Karolina Szubert 3:15, 9:15
Krzysztof Jakowczuk – Mikołaj Szymanowski 12:15, 8:15
Weronika Górniak – Ulyana Volskaya 10:15, 10:15
Wiktoria Dąbczyńska – Xu Wei 15:14, 6:15, 6:15
Michał Rogalski – Andrzej Niczyporuk 15:9, 11:15, 15:14
Paweł Śmiłowski, Agnieszka Wojtkowska – Leo Rossi, Xu Wei 15:11, 14:16, 15:13