28.06.2022

Badminton. Suwalczanie na Klubowych Mistrzostwach Europy, z tytułami mistrzów Polski i Serbii

Co prawda w kadłubowej wersji, ale po pandemicznej przerwie na szczęście wraca turniej o Klubowe Mistrzostwo Europy w Badmintonie. Od dzisiaj do soboty w Białymstoku rywalizować będą drużyny z ledwie 9 państw.

Zabraknie broniących tytułu Rosjan z Primoria Władywostok. Do Suwałk nie przyjechali najlepsi na Starym Kontynencie badmintoniści z Danii, Anglii, Szwecji, Niemiec czy Holandii.

Na starcie staną aż 3 ekipy z Polski - mistrz kraju SKB Litpol-Malow Suwalki, brązowy medalista ekstraligi Hubal Białystok oraz pełniący rolę gospodarza, oparty na młodych zawodnikach OSSM SMS Białystok, po 2 zespoły z Włoch, Portugalii a nawet Norwegii, Islandii i Litwy, a także drużyny z Francji, Hiszpanii i Czech.

SKB Litpol-Malow Suwałki uchodzi za jednego z faworytów. Nasza drużyna w latach 2001-2005 dwukrotnie w szwedzkiej Uppsali, Berlinie, holenderskim Haarlemie i podparyskim Issy Le Molineaux pieciokrotnie siegala po brązowe medale KME.

Podopieczni Jerzego Dołhana w eliminacjach grupowych  o godz. 16:00 dzisiaj, jutro i w czwartek zmierzą się kolejno z islandzkim BH, litewskim Panevezys BC i czeskim BK 1973 Benatky Nad Jirezou. W piątek o 10:00 odbędą się ćwierćfinały, a o godz. 16 - półfinaly. Wielki final, mamy nadzieję ze z udziałem mistrzów Polski z Suwałk, zostal wyznaczony na sobotę w samo południe.

Aleksandra Wasilewska — podwójną mistrzynią Polski do lat 13

W miniony weekend w Baranowie z udziałem 144 badmintonistów z całego kraju odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych U13.

Aleksandra Wasilewska, podopieczna Jerzego Dołhana, została dwukrotnie mistrzynią Polski.

Pierwszy tytuł wywalczyła w grze pojedynczej, w finale której pokonała 21:14, 21:15 Zuzannę Turską z Orlicza Suchedniów.

Ciekawostką jest, że w ćwierćfinale nasza badmintonistka rywalizowała z Weroniką Jasiulewcz, córką Zbyszka Jasiulewicza (Jasiula), wychowanka SKB, zawodnika pierwszej mistrzowskiej drużyny z Suwałk, obecnie trenera krakowskich badmintonistów.

Drugi mistrzowski tytuł Aleksandra Wasilewska wywalczyła w grze mieszanej wspólnie z Jakubem Dulembą (MKS Orlicz Suchedniów).

W finale pokonali oni 21:9, 21:11 Mateusz Michalika i Agnieszkę Kopkę (ULKS Lotka gm. Olsztyn/UKS Korona Pabianice).

SKB Suwałki reprezentowali na mistrzostwach także Kamil Jasiulewicz, Bartosz Folejewski i Róża Szyperek.

Najmłodsi wśród startujących: Róża Szyperek i Tomasz Folejewski (11 lat), rywalizowali w grach pojedynczych oraz grze mieszanej, a Kamil z Tomaszem w grze podwójnej, chociaż rywalizowali ze starszymi (U13), to dali z siebie wszystko, a ich występ należy uznać za obiecujący i perspektywiczny.

Aleksandra Wilczewska międzynarodową mistrzynią Serbii do lat 15

Zawodniczka SKB Suwałki, podopieczna Jerzego Dołhana, zdobyła pierwsze miejsce w odbywających się w Novym Sadzie międzynarodowych mistrzostwach Serbii U15.

Suwalczanka - wspólnie z Kają Ziółkowską były najlepsze w grze podwójnej dziewcząt. Aleksandra i Kaja w finałowym pojedynku, po trzysetowej rywalizacji pokonały 17:21, 21:9, 21:14 rumuńską parę Sorina Juganaru i Ioana Popescu.

Deblowa partnerka suwalczanki, Kaja Ziółkowska wygrała, także grę pojedynczą dziewcząt i jest podwójną mistrzynią Serbii.

Nasze badmintonistki w drodze po mistrzostwo pokonały deble z Rumunii, Wegier i Portugali oraz z Francji.