30.06.2014

Badminton: Zamiast 2 x 21 - 5 x 11

Jak podaje PZBad. „Światowa Federacja Badmintona (BWF) planuje przetestować nowy system punktacji - pięć setów do 11 punktów - w najbliższych miesiącach. Po spotkaniu Rady BWF w dniu 30 maja, ustalono, iż organizatorzy turniejów zostaną zaproszeni do testów nowego systemu począwszy od sierpnia”.

"Po konsultacjach z zawodnikami i delegatami BWF, dotyczących różnych systemów punktacji, myślę, że zasadne jest testowanie opcji 5x11, który znacznie różni się od systemu który mamy teraz. W ostatnich latach wydłużył się czas trwania meczy, co nie wpływa pozytywnie na widowiskowość medialną dyscypliny " - powiedział prezydent BWF Poul-Erik Hoyer. "System punktacji 5x11 ma na celu uatrakcyjnić spotkania, jednocześnie zmniejszając czas trwania meczy. Test pokaże, w jakim stopniu można to osiągnąć przy zachowaniu wielu pozytywnych elementów obecnego systemu punktacji. Jednak nie wykluczamy innych możliwości i będziemy kontynuować nasze poszukiwania, nie pozostawimy bez rozpatrzenia opinii wszystkich zainteresowanych stron. Jest bardzo ważne by w ten proces, na pierwszym miejscu, zaangażować zawodników, związki członkowskie, partnerów handlowych, media a także inne podmioty związane z badmintonem(...)”. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze, sprawa ta nabierze tempa. Póki co decyzja nie została jeszcze podjęta. W listopadzie odbędzie się spotkanie Rady na którym będziemy oceniać opinie zwrotne i dane, które otrzymamy z tego testu. "

Test ma odbyć się na turniejach rangi 3 i 4 - w tym imprezy Grand Prix - i biorąc pod uwagę liczbę turniejów zaplanowanych w okresie od sierpnia do listopada, istnieje możliwość przeanalizowania dużej liczby danych. Jest to pierwsza oficjalna dyskusja na temat systemu punktowego od 2006 roku, kiedy to BWF wprowadził system punktacji 21x3, który obowiązuje do dziś. Podczas gdy zmiany dokonane w systemie punktowym w 2006 roku były wielkim sukcesem, BWF nadal stara się szukać sposobów aby uatrakcyjnić dyscyplinę.

Od początku trwania testów, BWF uruchomi ankietę online, aby zapoznać się z opinią fanów badmintona, którzy stanowią dużą grupę. Poglądy te będą odgrywały ważną rolę w ostatecznej decyzji Rady. „Fani stanowią ważną część naszej badmintonowej rodziny, posiadają dużą wiedzę na temat sportu. Chcemy usłyszeć co myślą o możliwości zmiany formatu punktacji, a także na temat tego konkretnego systemu punktacji, który testujemy" - wyjaśnił Hoyer.

Na podstawie zebranych opinii z testów Rada BWF rozpatrzy, czy wprowadzić jakiekolwiek zmiany do obecnego systemu punktacji oraz czy  zmiany powinny mieć miejsce przed czy też po Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016.

Decyzja w sprawie nowego systemu punktowania nie została jeszcze ostatecznie podjęta. Jeśli nowy system miałby obowiązywać w Rio 2016, zmiany powinny zostać wprowadzone przed rozpoczęciem okresu kwalifikacji olimpijskich - tj. maj 2015.

A oto opinia Michała Łogosza, czterokrotnego olimpijczyka, zawodnika SKB Litpol-Malow Suwałki:
- Taka zmiana byłaby ukłonem w stronę kibiców i zawodników europejskich. Krótkie sety wymagałyby koncentracji dla zawodników przez cały czas trwania meczu. Przy grze do 11 odrobienie dwu-trzypunktowej straty w końcówce byłoby praktycznie niemal cudem. Poza tym krótsze sety to krótsze mecze, a zatem korzyść dla kibiców. Nie da się oglądać sportowego widowiska trwającego trzy lub więcej godzin. Nawet jeśli jest to widowisko na najwyższym poziomie.  Dwie – dwie i pół godziny to maksimum tego, co zniesie najbardziej wytrwały kibic. Pamiętam testy gry do siedmiu punktów w secie. Wówczas potrafiliśmy ogrywać drugie – trzecie pary w światowym rankingu, co przy grze do 15 czy do 21 jest raczej mało prawdopodobne. Set do 11 taką szansę stworzy. Powtórzę raz jeszcze – sety do 11 to szansa na zmniejszenie różnic dzielących dziś Azję od reszty świata, to uchylenie drzwi na badmintonowe szczyty dla Europejczyków, a także uatrakcyjnienie badmintona dla kibiców. Jestem za taką zamianą.         

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie