Blisko pół tony nielegalnych środków ochrony roślin zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku, policjanci KPP w Bielsku Podlaskim oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Preparaty pochodzÄ…ce z przemytu zza wschodniej granicy przechowywaÅ‚ w swoim gospodarstwie jeden z rolników z powiatu bielskiego.
Funkcjonariusze podlaskiej KAS, bielscy policjanci oraz pracownicy WIORiN z Bielska Podlaskiego skontrolowali gospodarstwo w jednej ze wsi na terenie powiatu bielskiego. Z ustaleń mundurowych wynikało, że mogą znajdować się w nim środki ochrony roślin pochodzące z przemytu. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się podczas przeszukania stodoły należącej do 39-letniego rolnika.
Pod warstwÄ… sÅ‚omy mundurowi znaleźli opakowania z Å›rodkami ochrony roÅ›lin oznaczone etykietami pisanymi cyrylicÄ… – w sumie blisko 500 kg preparatów chwastobójczych, owadobójczych i grzybobójczych.
WÅ‚aÅ›ciciel gospodarstwa zostaÅ‚ przesÅ‚uchany. W sprawie prowadzone jest postÄ™powanie, do którego zabezpieczono ujawnione Å›rodki ochrony roÅ›lin.
Krajowa Administracja Skarbowa oraz PaÅ„stwa Inspekcja Ochrony RoÅ›lin i Nasiennictwa przestrzegajÄ… przed kupowaniem i stosowaniem Å›rodków ochrony roÅ›lin pochodzÄ…cych z nielegalnych źródeÅ‚ ponieważ sÄ… to preparaty o nieznanym skÅ‚adzie i dziaÅ‚aniu. Ich stosowanie wiąże siÄ™ z ryzykiem obniżonej skutecznoÅ›ci zabiegu, gorszej jakoÅ›ci plonu, zniszczenia plantacji oraz skażenia Å›rodowiska. Nielegalne Å›rodki ochrony roÅ›lin stanowiÄ… bezpoÅ›rednie zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa rolników wykonujÄ…cych zabiegi, a także dla osób postronnych. W konsekwencji mogÄ… powodować realne zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa produkcji żywnoÅ›ci, a zatem zdrowia konsumentów.
ŹródÅ‚o: KAS BiaÅ‚ystok