W Suwałkach jeszcze niemrawo, ale widać, że kampania wyborcza się rozkręca. Tylko pierwszego dnia w mieście zarejestrowano kilka komitetów wyborczych. Nazwiska kandydatów trzymane są jednak w sekrecie. Przedstawiamy kalendarz wyborczy na gorącą politycznie jesień.
Do 16 października mamy czas, aby zdecydować, czy wybrani przed czterema laty samorządowcy sprawdzili się, czy raczej trzeba ich wymienić i dać szansę innym. Im bliżej wyborów, tym wiecęj bedzie plakatów i ulotek. Jak grzyby po dobrym deszczu wysypią się inwestycje, które trzeba będzie uroczyście oddać do użytku. Na szczeblu gminnym, powiatowym, miejskim i wojewódzkim przecinana będzie wstęga za wstegą.
Oficjalny kalendarz wyborczy przedstawia się następująco. Od środy do 7 września można rejestrować komitety wyborcze. Nie oznacza to jednak, że właśnie wtedy poznamy nazwiska kandydatów. Pełne listy wyborcze pojawią się dopiero 7 października. Później kampania wyborcza ruszy z pełnym impetem i zatrzyma ją dopiero cisza wyborcza w nocy z 14 na 15 listopada. Następnego dnia wyborcy zadecydują i wrzucą głos do urny.
O przebiegu samorządowej rywalizacji informować będziemy w specjalnej zakładce:
www.suwalki24.pl/wiadomosci/wyborysamorzadowe2014
Nazwiska kandydatów z pewnością będą się powtarzać. Większość wójtów i radnych powalczy o reelekcję. W Suwałkach, większą sensację wzbudziłaby deklaracja o niekandydowaniu samorządowca niż jego ponownym starcie w wyborach. Nieoficjalnym sygnałem do wyborczych zawodów będzie z pewnością deklaracja złożona przez Czesława Renkiewicza, obecnego prezydenta Suwałk. Stać się to ma w ciągu kilku najbliższych dni.
Tegoroczną nowością jest za to większe zainteresowanie możliwością zasiadania w komisjach wyborczych. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza przewidziała podwyżki dla jej członków. I tak przewodniczący okręgowej komisji otrzyma 380 złotych zamiast 165 złotych. Jego zastępca zainkasuje 330 złotych, a zwykli członkowie zamiast 150 złotych, za dzień pracy w komisji, otrzymają 300 złotych.
(mkapu)