02.06.2019

Anna Andruszkiewicz z Wiżajn z Nagrodą Kolberga [zdjęcia]

W warszawskim Zamku Królewskim Minister Kultury, Wicepremier prof. Piotr Gliński uroczyście wręczył Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” twórcom ludowym.

Ta najważniejsza nagroda w Polsce przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność, wspierającą tradycyjną kulturę regionalną została wręczona po raz czterdziesty czwarty. Jest to wyróżnienie w dziedzinie polskiej kultury ludowej o najwyższym prestiżu przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku uhonorowano tym szczególnym wyróżnieniem panią Annę Andruszkiewicz z Wiżajn. 96-letnia śpiewaczka i solistka ludowa otrzymała nagrodę w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno - tanecznego. Warto wspomnieć, że wniosek o przyznanie mieszkance Wiżajn tegorocznej nagrody uzyskał jednogłośne poparcie jurorów. Organizatorami 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Po raz kolejny udowodniono, że polska muzyka ludowa ma się dobrze oraz inspiruje kolejne pokolenia artystów.

Zaangażowanie i aktywna postawa Pani Anny Andruszkiewicz przyczynia się do popularyzacji i ożywienia lokalnej kultury ludowej, zaszczepiania w młodym pokoleniu autentycznego folkloru oraz rozpowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce.

Wyjazd Pani Anny Andruszkiewicz do Warszawy zorganizowało i sfinansowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Składamy serdeczne gratulacje oraz wyrażamy ogromną wdzięczność za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej, za wkład w krzewienie rodzimych tradycji oraz ochronę autentycznych wartości kultury regionalnej.

Dziękujemy za wieloletnią promocję Powiatu Suwalskiego i życzymy Pani dużo zdrowia, długich lat życia i satysfakcji płynącej z pracy na rzecz tworzenia i ochrony kultury ludowej.”

 

 Barbara Cieśluk, 

Inspektor ds. kultury i sportu

Starostwo Powiatowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.05.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.38% 4.3838 4.4724
USD 0.09% 3.8903 3.9689
GBP 0.20% 4.8858 4.9846
CHF 0.33% 4.0585 4.1405
05.06.2020

Stolarz- Cieśla

Dodaj nowe ogoszenie