11.05.2019

Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły ma 10 lat. Wystawa, koncert i tort [zdjęcia]

Jubileusz 10-lecia istnienia obchodziła w piątek jedna z najmłodszych w Suwałkach, acz ciesząca się dużym prestiżem instytucja kultury. Jak przystało na nazwę, uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy malarstwa i rysunku Andrzeja Strumiłły.

Andrzej Strumiłło, 92-letni artysta uczestniczył  w wernisażu i  filmowym pokazie historii Galerii przy Kościuszki 45. Później obchody przeniosły się do Sali Balowej Muzeum Okręgowego, gdzie był koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, życzenia i jubileuszowy tort.

W będącej oddziałem Muzeum Okręgowego, prowadzonej przez Izabelę Muszczynko placówce prezentowana jest twórczość artystów współczesnych, organizowane są spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, pokazy i projekcje filmowe. 

W Centrum wielokrotnie pokazywano twórczość i bogate zbiory Andrzeja Strumiłły z zakresu malarstwa, rzeźby, rysunku, gwaszu, fotografii, ilustracji książkowej.

Jak opowiada Izabela Muszczynko, od grudnia 2008 roku w Galerii zorganizowano 61 ekspozycji około 180 artystów z Polski (m.in.: Rafała Olbińskiego, Andrzeja Jana Piwarskiego, Joanny Rusinek, Filipa Kalkowskiego, Andrzeja Różyckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz) i z zagranicy (Litwy, Białorusi, Ukrainy, Chin, Niemiec, Francji, USA). Ważne miejsce w działalności Galerii zajmuje prezentacja twórców związanych z Suwalszczyzną (m.in. ekspozycje Wiesława Szumińskiego, Piotra Malczewskiego, Michała Zielińskiego, Huberta Stojanowskiego, Grzegorza Jarmocewicza).

Galeria organizowała plenery rzeźby w granicie, których pomysłodawcą i komisarzem artystycznym był Andrzej Strumiłło. 

Fot. Miłosz Kozakiewicz

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.15% 4.3925 4.4813
USD 0.62% 3.9791 4.0595
GBP 0.39% 4.8884 4.9872
CHF 0.42% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie