08.07.2023

Jan Chojnacki, od początku związany z Suwałki Blues Festival, odebrał honorowe obywatelstwo [foto]

Podczas piątkowego koncertu na scenie głównej Jan Chojnacki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałki. Został nim zgodnie z decyzją Radnych, którzy to 28 czerwca nadali mu ten tytuł podczas Sesji Rady.

- To nasz przyjaciel, dobra dusza Suwałki Blues Festivalu, współorganizator tego przedsięwzięcia i osoba doskonale promujące nasze Miasto. Po ponad dekadzie wspólnej współpracy przy naszym bluesowym święcie zasługuje na ten tytuł – mówił ze sceny Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz tuż przed wręczeniem tytułu po tym jak sentencję Uchwały odczytał Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.

- Jestem ogromnie wzruszony. W Suwałkach bywam bardzo często. Jestem szczególnie związany z tym miejscem. Czuje do Suwałk i okolic słabość. Ten tytuł to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt – powiedział Jan Chojnacki.

Jan Chojnacki to znany polski dziennikarz muzyczny, popularyzator i miłośnik bluesa, niekwestionowany autorytet dla miłośników tego gatunku muzyki. W latach 1975-2020 związany zawodowo z Programem Trzecim Polskiego Radia, na antenie którego prowadził w tym okresie popularny cykl audycji „Bielszy odcień bluesa". Inne audycje, których był prowadzącym lub współprowadzącym w radiowej Trójce to: „Pół perfekcyjnej płyty", program satyryczny „Nie tylko dla orłów" oraz „Tanie granie". Tę ostatnią audycję współtworzył m.in. z Wojciechem Mannem, z którym w drugiej połowie lat osiemdziesiątych prowadził również program o muzyce rockowej na antenie TVP2. W 2005 roku założył internetową rozgłośnię Baobab, w której króluje muzyka bluesowa i rockowa.

W 2020 roku związał się Radiem Nowy Świat, którego był współtwórcą i od momentu jego powstania gości w radiowej ramówce z programami: „Dzieci bluesa" i „Strumień zdumień".

Od pierwszej edycji Jan Chojnacki prowadzi, wspiera i promuje Suwałki Blues Festival. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu poprzedzające festiwal Rozgrzewki Bluesowe i koncerty otwarcia SBF transmitowane były na antenie radiowej Trójki podczas audycji „Bielszy odcień bluesa". Suwałki promowane były również w radiowej Jedynce, a obecnie w Radiu Nowy Świat.

Od 2015 roku, razem z Wojciechem Mannem, Wojciechem Waglewskim oraz Bogdanem Topolskim, zasiada w radzie artystyczno-programowej Suwałki Blues Festival, jako jej przewodniczący. Rada, powołana przez Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza, buduje dobry wizerunek SBF, zgłasza propozycje dotyczące artystów, którzy mieliby wystąpić na festiwalu, dbając o wysoki poziom wydarzenia.

W 2019 roku otrzymał Włócznię Jaćwingów — Nagrodę Prezydenta Miasta za zaangażowanie na rzecz organizacji Suwałki Blues Festivalu, promocję Suwałk w kraju i za granicą oraz za wkład w rozwój suwalskiej kultury.

Przyznanie Janowi Chojnackiemu tytułu Honorowego Obywatela Suwałk będzie doskonałą formą docenienia oraz dowodem uznania dla jego pracy, włożonej w budowanie i umacnianie rangi Suwałki Blues Festival. Wydarzenie, które na przestrzeni lat stało się marką rozpoznawalną w Polsce i zagranicą, skutecznie promuje nasze miasto. Było wielokrotnie nagradzane, m.in. tytułem Podlaska Marka Roku w plebiscycie Województwa Podlaskiego czy tytułem Wydarzenia Roku w plebiscycie TOP BLUES kwartalnika „Twój Blues". Suwałki Blues Festival to największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju. Co roku uczestniczą w nim rzesze fanów tego gatunku muzyki. Te osoby wyjeżdżają z Suwałk z przekonaniem, że nasze miasto to miejsce z przyjazną atmosferą, tworzoną przez uśmiechniętych, życzliwych, otwartych ludzi i taką opinią dzielą się z innymi. Wkład Jana Chojnackiego w budowanie takiego wizerunku Suwałk jest nieoceniony. Jest ambasadorem zarówno Suwałki Blues Festival, jak i samego miasta.

Źródło: UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie