24.09.2017

Wyspy Kultury w Sejnach i Krasnogrudzie

Spektakle, warsztaty, spotkania – do Sejn zawitały Wyspy Kultury.
Projekt, który określić można mianem "kultury w drodze" ma w założeniu zniwelować bariery w dostępie do kultury, stwarza warunki do włączania się mieszkańców w życie kulturalne i inicjuje współdziałanie różnych środowisk i grup wiekowych – opowiada Agata Rychcik-Skibiński, która wspólnie z mężem Dariuszem Skibińskim jest pomysłodawczynią i organizatorką wydarzenia.

Pierwsze spotkania z cyklu „Wysp Kultury” odbyły się w pierwszy i drugi weekend sierpnia w Policznej i Białowieży (w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep), sejneńskie wydarzenia zakończą ten projekt w tym roku.

Od soboty w Sejnach i Krasnogrudzie prezentowane są propozycje dla dzieci, ale i dorosłych. Jest kolorowo i radośnie – taka odrobina letniej atmosfery pomimo słotnej pogody.

Nazwa „Wyspy Kultury” nie jest przypadkowa, ale określa zaanektowaną przez artystów przestrzeń, którą symbolizuje ogromny, kolorowy namiot albo jurta.

- To metafora, ale często się zdarza, że miasteczka, które odwiedzimy są właśnie puste, smutne, a "wyspy" je ożywią. Często jest tak, że społeczność mija domy kultury i świetlice, które stoją puste i zamknięte, choć mają potencjał obiektów kulturalno-oświatowych. Stąd nasze „wyspy”, bo czasami tak jest, że trzeba impulsu, by coś odświeżyć, ożywić – podkreśla Agata Rychcik-Skibiński.

Program:

„Futerko z obłoków” to lalkowy teatrzyk dla najmłodszych, który opowiada, że warto być sobą, cenić to co wokół nas. Trzeba znać swoje otoczenie, swoich sąsiadów, bo bycie razem daje nam wiele radości.

„Punch i Judy” w konwencji dell arte 3 aktorów gra 7 postaci ubranych w barwne, przeskalowane karykaturalnie kostiumy. Żonglują dowcipem, przełamują dystans przestrzeni gry dzielącej aktorów od publiczności oraz łąc zą grę w żywym planie z grą kukłami za parawanem.

„Plan lekcji” – historia bez słów, grana przez 3 aktorów zamkniętych w szkolnych ławkach obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Kojarzona z Kantorem szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów – wspomnień szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku.

Warsztaty – stawiają na kreatywność i zaangażowanie uczestników.

Warsztaty familijne

"Warsztaty designu" i "Ziarno do ziarna" i "Impresje z baniek – stawiają na kreatywność i zaangażowanie uczestników. Korzystając z polskich nasion stworzymy piękne lokalne

wzory wyszyte na tkaninach oraz zadrukujemy lokalnym designem ubrania i tkaniny, które przyniosą widzowie. Z kolei bańki i warsztaty cyrkowe wprowadzą element ruchu i uśmiechu.

 

24.09 SEJNY

MIEJSCE: OŚRODEK „POGRANICZE – SZTUK, KULTUR I NARODÓW” – SEJNY/ KRASNOGRÓDA

15.30 - "IMPRESJE Z BANIEK MYDLANYCH" SZTUKA TWORZENIA /plener, cyklicznie do 18.00/

16.00 - „FUTERKO Z OBŁOKÓW”  spektakl familijny /plener, 45 min./

17.00 - „ZIARNO DO ZIARNA” i  ’WARSZTATY DESIGNU” warsztaty familijne„ /plener,120 min./

19.00 -  "PLAN LEKCJI" spektakl  /sala Synagoga, 60 min./

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
Dodaj nowe ogoszenie