24.12.2018

Zespoły ludowe i samorządowcy na wspólnym opłatku. Tak było na Wigilii Chłopskiej [zdjęcia]

W Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach odbyła się XXVII Wigilia Chłopska z udziałem zespołów folklorystycznych z terenu powiatu suwalskiego, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.
Powiat Suwalski reprezentowali Witold Kowalewski Starosta Suwalski, Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski, Marek Dziatkowski Przewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach oraz Zbigniew Kleszczewski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach.

Wśród gości byli m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z małżonką Lilianną Zielińską, Zdzisław Przełomiec Przewodniczący Rady Miasta w Suwałkach, Alicja Andrulewicz Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury w Suwałkach a także wójtowie z powiatu suwalskiego: Andrzej Szymulewski, Stanisław Jacek Pietrukiewicz, Kazimierz Urynowicz, Tomasz Rogowski i Marcin Brzozowski.

Role Gospodarzy Wigilii pełnili: Małgorzata Danielewicz kierownik zespołu Jezioranki z Wiżajn oraz Józef Murawski kierownik zespołu ludowego Pogranicze z Szypliszk.

Serdeczne podziękowania należą się zespołom folklorystycznym z naszego powiatu, z myślą o których Wigilia została zorganizowana, bez ich ogromnego zaangażowania nie miałaby miejsca. 

W Wigilii uczestniczyły zespoły: Bakałarz z Bakałarzewa Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj z Filipowa, Jaćwież z Jeleniewa, Znaroku, Przeroślaczki i Przeroślaki z Przerośli, Zorniczeńka z Wysokiego, Gozdawa z Dowspudy, Raczkowiacy z Raczek, Wigranie ze Starego Folwarku, Pogranicze z Szypliszk, solistka p. Anna Andruszkiewicz, Jezioranki i Szuwarki z Wiżajn, Uwrocie z Suwałk oraz Szeszupiaki z Rutki–Tartak.

Starosta Suwalski Witold Kowalewski korzystając z okazji, iż Wigilia Chłopska to tradycyjne, niezwykle klimatyczne spotkanie z lokalnymi twórcami ludowymi, podziękował Zespołom za całoroczną współpracę, za czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego, za wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pielęgnowanie tradycji ludowych oraz szeroką promocję Powiatu.

Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania zbliżającego się Bożego Narodzenia przy tradycyjnym stole wigilijnym, smakowania potraw wigilijnych, przygotowanych również przez uczestniczące zespoły ludowe.

Diakon Stały Diecezji Ełckiej Stanisław Dziemian poświęcił opłatki i potrawy oraz udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym. 

Uczestnicy Wigilii dzieląc się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia świąteczno – noworoczne, a następnie wyśpiewali gromko popularne, a także dawne, często zapomniane kolędy i pastorałki. 

Podczas Wigilii Chłopskiej zgodnie z polską tradycją przyjęliśmy kolędników. Tym razem jako Kolędnicy wystąpiła młodzież z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej pt. "Hej, kolęda, kolęda! z Kolędnikami z Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Radomiak Radom


Wigry Suwałki

02.07.2020
15:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.02.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.46% 4.4012 4.4902
USD 0.02% 3.9268 4.0062
GBP 0.01% 4.8304 4.9280
CHF 0.18% 4.1343 4.2179
01.07.2020

Sprzedam drukarkę

Dodaj nowe ogoszenie