16.12.2019

Zespoły ludowe z regionu spotkały się na Wigilii Chłopskiej [zdjęcia]

W sobotę, 14 grudnia w Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach odbyła się XXVIII Wigilia Chłopska zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, z udziałem zespołów folklorystycznych.

Powiat Suwalski reprezentowali: Witold Kowalewski Starosta Suwalski, Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski, Marek Dziatkowski Przewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach oraz Zbigniew Kleszczewski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Suwałkach. Wśród gości byli m.in.: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński wraz z małżonką Lilianną Zielińską, Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz, Zdzisław Przełomiec Przewodniczący Rady Miasta w Suwałkach, Robert Śliżewski reprezentujący panią Alicję Andrulewicz Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury w Suwałkach, a także wójtowie z powiatu suwalskiego: Andrzej Szymulewski, Stanisław Jacek Pietrukiewicz, Tomasz Naruszewicz, Marcin Brzozowski oraz Tomasz Rogowski i Zbigniew Mackiewicz. Role Gospodarzy Wigilii pełnili: Teodozja Radzewicz członkini zespołu Przeroślaki z Przerośli oraz Józef Murawski kierownik zespołu ludowego Pogranicze z Szypliszk.

Serdeczne podziękowania należą się zespołom folklorystycznym z naszego powiatu, z myślą o których Wigilia została zorganizowana. W Wigilii uczestniczyły zespoły: Bakałarz z Bakałarzewa, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj z Filipowa, Jaćwież z Jeleniewa, Znaroku, Przeroślaczki i Przeroślaki z Przerośli, Zorniczeńka z Wysokiego, Raczkowiacy z Raczek, Wigranie ze Starego Folwarku, Pogranicze z Szypliszk, solistka p. Anna Andruszkiewicz, Jezioranki  i Szuwarki z Wiżajn, Uwrocie z Suwałk oraz Szeszupiaki z Rutki-Tartak. 

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński wraz ze Starostą Suwalskim Witoldem Kowalewskim z dumą przypomnieli o przyznaniu w tym roku Nagrody Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" naszej rodzimej śpiewaczce Pani Annie Andruszkiewicz. Złożyli najserdeczniejsze gratulacje i najlepsze życzenia, a wszyscy zaśpiewali gromkie "Życzymy, życzymy...".

Starosta Suwalski Witold Kowalewski korzystając z okazji, iż Wigilia Chłopska to tradycyjne, niezwykle klimatyczne spotkanie z lokalnymi twórcami ludowymi, podziękował wszystkim zespołom za całoroczną współpracę, za czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego i jego promocję, za wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz pielęgnowanie tradycji ludowych. 

Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania zbliżającego się Bożego Narodzenia przy tradycyjnym stole wigilijnym, smakowania potraw wigilijnych przygotowanych przez zespoły ludowe uczestniczące w uroczystości. Diakon Stały Diecezji Ełckiej Stanisław Dziemian poświęcił opłatki i potrawy oraz udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym. Uczestnicy Wigilii, dzieląc się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne, a następnie zaśpiewali kolędy i pastorałki, zarówno popularne jak i te dawne, często już zapomniane. Utwory udostępniono wszystkim uczestnikom Wigilii Chłopskiej w formie śpiewnika wydanego przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Zgodnie z polską tradycją zostali też przyjęci kolędnicy. W tym roku w tej roli wystąpiła Kapela Onegdaj z przedstawieniem pt. „Jak to by było, gdyby Onegdaj po kolędzie chodziło”. 

Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach okazuje wdzięczność wszystkim zespołem za udział w XXVIII Wigilii Chłopskiej, za pielęgnowanie naszych tradycji ludowych, podtrzymywanie tożsamości kulturowej Suwalszczyzny i promocję powiatu.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

Która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze?

Polska
Francja
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.04.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6386 4.7324
USD 0.00% 4.4079 4.4969
GBP 0.00% 5.4184 5.5278
CHF 0.00% 4.7007 4.7957
03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie