19.10.2015

Nowoczesna, ale bez suwalczan. Partia ekonomistów przedstawiła program

Jednolity przejrzysty podatek liniowy, ograniczenie biurokracji, zmiany w Karcie Nauczyciela oraz większe nakłady na kulturę. To niektóre z pomysłów wyborczych partii Nowoczesna Ryszarda Petru. Kandydaci z jej listy opowiedzieli o swoim programie i wyjaśnili, dlaczego na ich listach nie ma nikogo z Suwałk.

- Taniej wychodzi sprzedawać kawę na wynos w tekturowym kubku, niż serwować ją na miejscu w filiżance. Taka sama kawa różnie podana jest zupełnie inaczej opodatkowana – mówił Krzysztof Truskolaski o obowiązujących w Polsce stawkach podatkowych.

Pochodzący z Białegostoku ekonomista jest liderem listy Nowoczesna Ryszarda Petru. W poniedziałkowe przedpołudnie kandydaci ugrupowania pojawili się w Suwałkach i przedstawili swoje pomysł.

W sferze ekonomicznej przedstawiony program zwiera się w trzech hasłach: jednolity prosty podatek linowy, zmniejszenie biurokracji oraz przywrócenie zasady z ustawy Wilczyka mówiącej, że co w przedsiębiorczości nie jest zabronione, jest dozwolone.

Mówiono również o edukacji. Nowoczesna chce reaktywacji szkolnictwa zawodowego, powiązania oferty szkół z wymaganiami rynku i większej współpracy biznesu z nauką. Chcą również powiązania ilości miejsc na studiach od szans na znalezienie pracy po tym kierunku oraz zmian w Karcie Nauczyciela.

- Teraz dyrekcja ma niewiele możliwości w zakresie nagradzania dobrych nauczycieli – podkreślała Anna Predko-Maliszewska, przedsiębiorca ze wsi Zaścianki.

Nowoczesna mimo swego biznesowego charakteru zapewniła też, że bliski jej sercu jest temat kultury. Wrocławski aktor Mateusz Witczuk akcentował, ze jego partia będzie walczyć o „dobrze dofinansowaną nowoczesną kulturę dostępną również w małych miejscowościach”.

Truskolaski wyjaśnił też, dlaczego na liście Nowoczesnej nie ma nikogo z Suwałk i regionu.

- Powstaliśmy niedawno. Mieliśmy bardzo mało czasu, a szukaliśmy osoby profesjonalniej, której się coś udało. Takiej nie udało się nam tutaj znaleźć. Mieliśmy jedną osobę, ale jej pracodawca nie wyraził na to zgody – tłumaczył lider Nowoczesnej.

(mkapu)

serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.27.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
Dodaj nowe ogoszenie