16.09.2015

Suwalczanie walczą o Sejm. Jest ich dwunastu

Cztery lata temu do rywalizacji o miejsce w Sejmie stanęło dwunastu suwalczan. Po czterech latach chętnych na zostanie posłem jest wciąż tyle samo. Choć niektóre twarze się nie zmieniły, to są również i nowe nazwiska.

Najwięcej suwalczan znalazło się na liście Platformy Obywatelskiej. Oprócz posłanki Bożeny Kamińskiej, która zajmuje tam wysoką drugą pozycję, jest tam też Błażej Krynicki, wiceprezes Agencji Rozwoju Regionalnego Ares oraz poeta Jerzy Karp.

Dwóch suwalskich kandydatów wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. Wiceliderem listy jest tam poseł Jarosław Zieliński, który typowany jest na przyszłego ministra spraw wewnętrznych. Trochę dalej, bo na siedemnastym miejscu widnieje nazwisko Mirosława Hartunga, nauczyciela i działacza katolickiego.

Polskie Stronnictwo Ludowe również wystawiło dwóch kandydatów z Suwałk. Oprócz wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego na liście ludowców jest również Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki, od niedawna mieszkający w Płocicznie.

Lista Zjednoczonej Lewicy pokazuje, że skończyły się już czasy marszałka Janusza Krzyżewskiego, gdy suwalska SLD miała dużo do powiedzenia w województwie. Suwalski kandydat zajmuje bowiem dopiero siódme miejsce na liście. Jest nim Karol Korneluk, urzędnik, radny i przewodniczący rady nadzorczej Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Po jednym kandydacie z Suwałk wystawili prawicowcy. Czwartą pozycję na liście Pawła Kukiza zajął były senator Leszek Lewoc, który obecnie kieruje Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Na tej samej pozycji w komitecie KORWiN uplasował się przedsiębiorca Krzysztof Kowalewski.

Podlaskiej listy Zbigniewa Stonogi nie otwierają ludzie z województwa, ale z Ustki, Słupska i Gdyni. Dopiero na siódmym miejscu pojawia się tam suwalczanin i socjolog Dominik Lisowski. Podobnie propozycję Nowej Prawicy otwiera przedsiębiorca z Częstochowy, a suwalska pielęgniarka Jadwiga Lawaro-Wilczewska dostała tam tylko jedenaste miejsce.

Nikogo z Suwałk nie ma na listach komitetów Nowoczesna Ryszarda Petru i partii Razem.

W przeciwieństwie do lat ubiegłych swojej reprezentacji na listach wyborczych nie mają podsuwalskie gminy. Wyjątkową okazała się za to wieś Płociczno Osiedle. Z tej wsi kandydują trzy osoby – wójt Tadeusz Chołko, emeryt Mariusz Józefowicz, członek SLD oraz bezpartyjna Marta Kozłowska, która kandyduje z listy KORWiN.

(mkapu)

serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.27.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
Dodaj nowe ogoszenie