05.10.2015

Szcześciu chętnych do Senatu. Suwałki znów bez senatora

Od ponad dwudziestu lat Suwałki nie mają swojej reprezentacji w Senacie. Nie zmieni się to i w przyszłej kadencji, bo z sześciu kandydatów żaden nie reprezentuje północy województwa. Sprawdziliśmy, kto ubiega się o miejsce w senackich ławach.

Okręg wyborczy w którym Suwalczanie wybierają senatora obejmuje również Sejny, Augustów i Łomżę. Na karcie do głosowania nie znajdziemy jednak nikogo z Suwalszczyzny. Ostatnimi suwalczanami, którzy zasiadali w senackich ławach byli Zbigniew Filipkowski i Leszek Lewoc. Pierwszy wycofał się polityki, drugi z listy KUKIZ'15 kandyduje do Sejmu. Senatorami byli w latach 1991-1993.

Obecnie o reelekcję i miejsce w Senacie walczy Bohdan Paszkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Pochodzący z Białegostoku były wicewojewoda podlaski w Senacie zasiadał już dwa razy.

Swojego kandydata nie ma Platforma Obywatelska. Partia rządząca zdecydowała się bowiem poprzeć Mieczysław Bagińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były wojewoda łomżyński od siedemnastu lat jest radnym sejmiku województwa podlaskiego.

Pozostali czterej kandydaci nie zamieszkują w okręgu z którego kandydują. Miasto Białystok w okręgu północno-zachodnim reprezentować będzie trzech bezpartyjnych kandydatów. Będzie to kucharz Krystyna Sokół z komitetu Pakt Obywatelski, emeryt Roman Topczewski z komitetu Polska Obywatelska oraz dziennikarz Sylwia Zaniewska z komitetu Forum Obywatelskie. Prawnik Marian Pogoda z komitetu wyborczego swego imienia jako miejsce zamieszkania podaję Rudkę w województwie lubelskim.

Mandat senatora otrzyma osoba, która zdobędzie najwięcej głosów. Wpływu na to nie będzie miał ogólnopolski wynik partii politycznych. Nie ma też progów wyborczych. Będzie to więc klasyczne głosowanie w okręgu jednomandatowym.

Czytelników suwalki24.pl zapraszamy również do udziału w sondzie "Kto otrzyma najwięcej głosów w wyborach do Senatu?". Głosować można było raz dziennie z jednego adresu IP.

(mkapu)

serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.27.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
Dodaj nowe ogoszenie