16.10.2015

Zjednoczona Lewica dla OSP. Poseł Rybakowicz chce ulg dla druhów ochotników

Ulga podatkowa, zniżki na leki, pierwszeństwo w kolejkach do lekarzy i niższa składka ZUS dla pracodawców zatrudniających druhów ochotników. To propozycje Adama Rybakowicza skierowane do członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Dwójka na liście Zjednoczonej Lewicy chce również programu modernizacji remiz, nowego sprzętu i szkoleń dla strażaków z OSP.

- Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem OSP. To jednak nie chroni strażaka ochotnika przed zwolnieniem. Chcemy zrekompensować przedsiębiorcom tą sytuację i zachęcić ich do zatrudniania druhów - mówi poseł Adam Rybakowicz z klubu Twój Ruch.

Polityk kandydujący do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy proponuje pracodawcom 20 procentową ulgę w składkach ZUS. Koszt wdrażania takiego udogodnienia to około 60 mln zł rocznie. Jego zdaniem szybko się ten wydatek zwróci, bo znacznie podniesie bezpieczeństwo obywateli. Strażacy z OSP najszybciej docierają nie tylko do pożarów, ale i pomagają ofiarom wypadków.

- Nie jestem strażakiem, ale mam ochotników w rodzinie. Przez całą kadencję zgłaszały się do mnie różne osoby z propozycjami wprowadzenia tych ułatwień. Dlatego wraz z Andrzejem Lewandowskim przygotowaliśmy projekt ustawy, która je zawiera – tłumaczy swoje intencje Rybakowicz.

Oprócz ulg dla pracodawców w ustawie wymiennie są zniżki na leki i komunikację publiczną, pierwszeństwo w kolejkach do lekarzy i sześcioprocentowa ulga w podatku dochodowym dla strażaków ochotników. Druhowie mieliby też zostać objęci ubezpieczeniem grupowym na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia w czasie akcji ratunkowej. A za każą godzinę akcji ratunkowej lub szkolenia otrzymywaliby taką samą stawkę w całym kraju. Kształtować ma się ona na poziomie 1/175 średniego wynagrodzenia. Obecnie daje to 23 złotych.

- W wielu OSP brakuje najpotrzebniejszego sprzętu. Brakuje węży i masek tlenowych - alarmuje polityk Zjednoczonej Lewicy.

W jego planach jest też wznowienie Narodowego Programu Modernizacji OSP i szkoleń strażaków ochotników. W grę wchodziłyby remonty remiz i zakup nowo sprzętu. Koszt tego projektu poseł Rybakowicz ocenia na 230 mln zł.

- Uchwała jest gotowa, ale nie uda się jej wdrożyć w kończącej się kadencji. Chciałbym dopilnować jej realizacji w przyszłym Sejmie – mówi augustowski poseł z klubu Janusza Palikota.

(mkapu)

serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.27.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
Dodaj nowe ogoszenie