11.10.2018

Czesław Renkiewicz o możliwym procesie wyborczym z kandydatem PiS i oświatowych inwestycjach

Czesław Renkiewicz zarzuca Grzegorzowi Mackiewiczowi, iż ten podczas środowej konferencji prasowej kłamał na temat zadłużenia i braku zdolności kredytowej miasta.

- Zastanawiam się, jak do tego się odnieść, w jaki sposób przekazać mieszkańcom prawdę – mówił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami ubiegający się o ponowny wybór prezydent Suwałk. – Jeżeli ktoś coś takiego zarzuca, to powinien przynajmniej przeczytać ustawę o finansach publicznych. Wszystkiego o budżecie Suwałk można dowiedzieć się ze strony internetowej Urzędu Miejskiego. Nie wykluczam pozwu sadowego w trybie wyborczym – dodał Czesław Renkiewicz.

Kolejną swoją konferencję prezydent poświęcił inwestycjom oświatowym.

- I to tym inwestycjom, których realizacja rozpocznie się już w przyszłym roku, a nie schowanym gdzieś głęboko w szufladach – podkreślił Czesław Renkiewicz.

Wiosną rozpocząć się ma rozbudowa szkoły Podstawowej nr 4, która podwoi swoją powierzchnię i wzbogaci się o 10 sal lekcyjnych.

- Inwestycja zostanie rozłożona na lata 2019-2020, w przyszłorocznym budżecie chcemy na nią zarezerwować 4 mln zł – informuje prezydent Suwałk.  

W 2019 roku przebudowana ma zostać kamienica przy Kościuszki 6 i jej otoczenie, a siedzibę będzie tam miał żłobek miejski dla 123 maluchów. Modernizacja zabytkowego gmachu ma kosztować 6-8 mln zł, a dofinansowanie z budżetu państwa z Programu „Maluch” powinno sięgnąć 2,7 mln zł.

- Pracującym rodzicom, których dziecko nie zostało przyjęte do żłobka miejskiego, już od stycznia będziemy wydawali bon opiekuńczy w wysokości 300 zł miesięcznie na pobyt dziecka w placówce prywatnej – deklaruje Czesław Renkiewicz. – Właśnie kończymy opracowywanie szczegółów tego programu, który zmieni sposób dofinansowywania prywatnych żłobków. Pieniądze pójda za dzieckiem.

Dla uczniów techników i szkół branżowych miasto, dzięki unijnemu dofinansowaniu, poprawi  warunki praktycznej nauki zawodu. Już został wyłoniony wykonawca nowego budynku warsztatowego Zespołu Szkół Technicznych, którego budowa i wyposażenie ma pochłonąć 4,5 mln zł. Na 8 mln zł oszacowano zaś podobną inwestycję w Zespole Szkół nr 6.

Absolwenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Jak wyliczał prezydent,  spółka zależna Fabryk Mebli Forte SA złożyła wniosek o pozwolenie na budowę hali produkcyjnej o powierzchni 68 tysięcy metrów kwadratowych (wymiary 504 x 130 metrów), obiekt o powierzchni 41 tys. m kw. zamierza wznieść Padma, nową halę chce też budować Stollar.  

- Będziemy tez mieli inwestycje publiczne – ciągnął prezydent. – Hala produkcyjna o powierzchni 2200 m kw., gdzie znajdą zatrudnienie osadzeni, powstanie przy Areszcie Śledczym. Niedaleko, przy Utracie, ma zostać wybudowana nowa siedziba sądu rejonowego, na którą miasto podarowało nieruchomość rok temu, a niedawno o działkę przy sądzie, zajmującą 3,8 tys. m kw. wystąpiła prokuratura – Czesław Renkiewicz wyprzedził piątkową wizytę w Suwałkach wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.06.2024

szukam pracy

12.06.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie