28.09.2018

Minister zdrowia przed wyborami w Suwałkach. Pieniądze dla szpitali i pielęgniarek

Z wdrażanego przez rząd unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 336 tysięcy zł trafi do szpitala wojewódzkiego w Suwałkach i prawie 2 mln zł do studentów pielęgniarstwa i położnictwa suwalskiej PWSZ.

- Na doposażenie oddziałów ratunkowych w szpitalach województwa podlaskiego przeznaczyliśmy w sumie 17 mln zł - mówił w suwalskiej siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego minister zdrowia Łukasz Szumowski. - To na tych oddziałach pacjent zderza się ze szpitalem. Wszystkim nam zależy, żeby nie czekał i nie cierpiał.

O pieniądze dla szpitala wojewódzkiego w Suwałkach, podległego Urzędowi Marszałkowskiemu, mocno zabiegali u ministra zdrowia przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego Grzegorz Mackiewicz, dzisiaj kandydat na prezydenta Suwałk oraz poseł, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który podkreślił, jak ważna, także dla słuzby zdrowia, będzie po najbliższych wyborach dobra współpraca samorządów z rządem.  

- Rozstrzygnięcia, jaki zapadną po 21 października będą rzutowały na to, czy będzie dobry zarząd nad placówkami służby zdrowia - stwierdził.

Słowa posła PiS zabolały stojącego z tyłu, nie zauważonego na uroczystości Bogdana Dyjuka, reprezentującego PSL członka zarządu województwa, odpowiedzialnego za służbę zdrowia.

- To, że w ostatnich latach przeznaczyliśmy na szpital w Suwałkach 20 mln zł, to nic nie znaczy? - mówił po cichu Bogdan Dyjuk. - Do projektu, ktory minister finalizuje  symbolicznym czekiem włożyliśmy 10 proc. kwoty, a 5 proc. to wkład własny szpitala. 

Pieniądze z Programu Infrastruktura i Środowisko zostana przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie dzieciom, m.in. respiratory, kardiomonitory.

- W sumie bedzie to 12 rzeczy, drobnych, ale jakże potrzebnych - przekonuje Adam Szałanda, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Suwałkach.

Stypendia dla studentek i absolwentek

Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że wkrótce podobny symboliczny czek, a za nim pieniądze w kwocie 2 mln zł otrzyma Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Studenci ostatnich dwóch lat pielęgniarstwa i położnictwa będą dostawać stypenium w kwocie 800 zł miesięcznie i przez pierwsze dwa lata pracy po 1000 zł. 

- Tylko co trzecia absolwentka pielęgniarstwa podejmuje pracę w swoim zawodzie - wyjaśniał minister. - System stypendiów ma pomóc zmienić tę sytuację.        

Łukasz Szumowski, jak opowiada, na Suwalszczyznę przyjeźdża na krócej lub dłużej od 30 lat, pracował tutuj jako kardiolog. Okres kampanii wyborczej w piątek przed południem wykorzystał na uczestnictwo w sesji Rady Gminy w Jeleniewie. Obecny wójt Kazimierz Urynowicz w tym roku stara się o ponowny wybór jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

WD   

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie