23.08.2018

Partia Razem w Suwałkach. Równe prawa i opieka ginekologiczna dla kobiet, transport dla wszystkich

Pod suwalskim ratuszem z dziennikarzami spotkali się Adrian Zandberg, członek zarządu krajowego Partii Razem, rzeczniczka prasowa Dorota Olko i Marcin Birgiel, lider suwalskiego Razem i nr 1 w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Partia Razem, jak mówił Adrian Zandberg wystawi swoich kandydatów tylko do sejmiku, bo tylko na tym szczeblu jest miejsce dla partii. Samorządy miast i gmin są zaś dla obywateli.  

Marcin Birgiel przedstawił petycję do władz miasta o podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. – Chcemy, żeby samorząd aktywnie działał na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Oczekujemy, że samorządy będą zapobiegać dyskryminacji płacowej i zawodowej oraz zapewniać równy udziału kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i kulturalnym. Jeśli chcemy, żeby kobiety angażowały się w lokalne inicjatywy, uczestniczyły w konsultacjach społecznych czy startowały w wyborach do lokalnych władz, musimy zapewnić opiekę dla dzieci przez rozbudowę sieci żłobków i przedszkoli. Zadbajmy o to, żeby nie tylko chłopcy, ale także dziewczynki miały dostęp do atrakcyjnych zajęć sportowych. To wszystko zadania samorządu – mówił Marcin Birgiel.

Na konferencji poruszono także kwestię niskiej dostępności opieki ginekologicznej w województwie podlaskim. Dorota Olko przytoczyła dane z raportu NIK, z którego wynika, że ochrona zdrowia kobiet stoi w województwie podlaskim na złym poziomie. – Tylko w sześciu wsiach w całym województwie kobiety mogą skorzystać z poradni ginekologicznej. Trudno w to uwierzyć, że w cywilizowanym europejskim kraju tak wiele kobiet ma utrudniony dostęp do ginekologa. Jakie są skutki takiej sytuacji? Przede wszystkim alarmujący wskaźnik śmiertelności okołoporodowej: aż 23 przypadki na 100 tys! – mówiła Olko. Partia Razem zapowiada rozbudowę sieci gabinetów ginekologicznych. – Zapewnienie wszystkim kobietom opieki ginekologicznej to zadanie samorządów. Czas pozbyć się ideologicznych uprzedzeń – dostęp do opieki medycznej, opartej na naukowej wiedzy, musi stać się standardem w całym kraju – przekonywała rzeczniczka ugrupowania.

Partia Razem przedstawiła w Podlaskiem swój program transportowy. Adrian Zandberg krytykował wycofanie się samorządów z odpowiedzialności za transport autobusowy. – Wolny rynek nie rozwiązał problemów komunikacyjnych. Przeciwnie: dziś jest w Podlaskiem wiele miejscowości, z których nie sposób wyjechać, jeśli nie ma się samochodu. Chcemy to zmienić. Weźmy przykład z innych krajów europejskich, które nie patrzą na komunikację tylko przez pryzmat zysków. Partia Razem proponuje program: autobus do każdej wsi sołeckiej – mówił Zandberg. Razem chce rozbudowy autobusowego i kolejowego transportu publicznego.

 

Źródło: Razem Podlaskie  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie