23.11.2018

Sejny. Maciej Plesiewicz nowym starostą sejneńskim

Maciej Plesiewicz, 40-letni urzędnik i trener młodych piłkarzy, w poprzedniej kadencji członek zarządu powiatu, został nowym starostą sejneńskim. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

W piątek odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Sejneńskiego. Przewodniczącym Rady został Ryszard Grzybowski z Komitetu Wyborczego Sejneńszczyzna Razem. Za jego kandydaturą głosowało 12 radnych, jeden się wstrzymał, a dwóch było przeciw.

Ryszard Grzybowski pełnił tę funkcję już w poprzedniej kadencji, a wcześniej był starostą sejneńskim.

Zastępca przewodniczącego rady została natomiast Jolanta Malinowska-Wiaktor z Komitetu Wyborczego Ziemia Sejneńska (13 radnych za, dwóch przeciw), która w poprzedniej kadencji, po nagłej śmierci Romualda Witkowskiego, przez kilka miesięcy była wicestarostą. Jest przewodniczącą Wspólnoty Litwinów w Polsce, pedagogiem, animatorką kultury, reżyserem teatralnym.

Jedynym kandydatem na stanowisk starosty był zaś 40-letni Maciej Plesiewicz, lider Komitetu Wyborczego Ziemia Sejneńska. Otrzymał 14 głosów, jeden radny się wstrzymał. W poprzedniej kadencji był członkiem zarządu powiatu, a na co dzień pracuje w Urzędzie Miasta w Sejnach.

Wicestarostą został zaś przedstawiciel mniejszości litewskiej Antoni Baudzis (z Komitetu Wyborczego Ziemia Sejneńska) z Puńska. Też nie miał kontrkandydata.

W poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Jest lekarzem weterynarii, od ponad 20 lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Był wymieniany, jako kandydat na to stanowisko tuż po śmierci wicestarosty Witkowskiego, ale wówczas odmówił.

Członkami zarządu zostali:

 Alicja Wysocka - Komitet Ziemia Sejneńska,

Stanisław Kwaterski - Komitet Sejneńszczyzna Razem,

Lucyna Fidrych - Komitet Prawo i Sprawiedliwość.

Każda gmina, wchodząca w skład powiatu, ma swojego przedstawiciela w zarządzie powiatu.

W powiecie sejneńskim najwięcej, bo 6 radnych ma w obecnej 15- osobowej radzie Komitet Ziemia Sejneńska, po czterech komitety: Prawo i Sprawiedliwość oraz Sejneńszczyzna Razem. Jeden mandat zdobył komitet Nasz Wspólny Powiat, który reprezentuje w radzie były starosta Piotr Alszko.

Wyniki głosowania wskazują, że trzy największe ugrupowania porozumiały się i zgodnie wybrały nowe władze powiatu.

Skład rady powiatu: Anna Siebert, Grzybowski Ryszard Grzybowski (przewodniczący), Maciej Tomasz Plesiewicz, Janusz Krajewski, Lucuna Fidrych, Stanisław Jastrzębski, Janusz Jóżef  Moroz, Stanisław Kwaterski, Piotr Franciszek Alszko, Franciszek Alboszta, Ryszard Stankiewicz,  Alicja Wysocka, Antoni Baudzis, Jolanta Malinowska-Wiaktor, Waldemar Kazimierz Krakowski.

WYG

Fot. Akademia2012, Wikipedia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie