03.09.2018

Wybory 2018. Grzegorza Mackiewicza pomysł na „Lepszą oświatę”

W poniedziałkowe popołudnie kandydat PiS na Prezydenta Miasta Suwałk w wyborach 2018 Grzegorz Mackiewicz na konferencji prasowej przez SP 5 zaprezentował zawierający 7 punktów swój pomysł na poprawę stanu oświaty w Suwałkach.

Zdaniem kandydata PiS w suwalskich szkołach średnich należy podnieść poziom nauczania m.in. wprowadzając międzynarodową matury i dwujęzyczne nauczanie, podnieść stawki dla nauczycieli za zajęcia pozalekcyjne przygotowujące do matury, egzaminów i konkursów, w szkołach zwiększyć liczbę etatów psychologiczno-pedagogicznych, zmienić progi przyznawanych stypendiów, przyznawać wysokie nagrody (10.000 zł) oraz znacznie podwyższyć podatki motywacyjne dla nauczycieli za osiągnięcia maturalne i konkursowe uczniów, zmienić zasady podziału klas na grupy przedmiotowe (języki obce, w-f, itp.) w klasach powyżej 20 uczniów, zbudować trzy żłobki oraz szkoły podstawowe dla nowych osiedli.

 


- Miejsce suwalskich szkół w drugiej setce w ogólnopolskim rankingu szkół średnich nikogo w mieście nie zadawala. Przynajmniej w jednym liceum należy doprowadzić do tego, aby uczniowie zdawali międzynarodową maturę – przekonywał kandydat PiS na prezydenta Suwałk. – Dwujęzyczne klasy sprawdzają się w liceum przy PWSZ, dlaczego zatem nie miałyby się sprawdzić w innych szkołach średnich, bo zapotrzebowanie na takie klasy jest? Nie kilkanaście, a kilkadziesiąt stypendiów dla najlepszych uczniów i w wyższych niż dotychczas kwotach. Zdaniem Grzegorza Mackiewicza za niskie są też wypłacane nauczycielom dodatki: motywacyjny  85 zł brutto, za wychowawczy 110 zł brutto.

Zdaniem Grzegorza Mackiewicza, skandalem jest utrzymywanie Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, instytucji, która nie ma akredytacji, gdyż nie spełnia standardów wymaganych przez Kuratorium Oświaty. Jednocześnie SODN powiela zadania realizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli, a przecież finansowane przez Urząd Marszałkowski. Negatywana ocena Kuratorium pozwala stawiać pytanie o zasadność wydawania pieniędzyna na SODN z subwencji oświatowej, które lepiej przeznaczyć na szkoły.

- Nikt w mieście nie słucha mieszkańców, ja będę słuchał ludzi. Czekam na informacje od suwalczan – zakończył Grzegorz Mackiewicz.

 

 

Działalność obecnego prezydenta Czesława Renkiewicza skrytykowali, wspierający kandydata PiS Piotr Wasilewski, członek Komitetu wyborczego Grzegorza. Mackiewicza, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, aktualnie student w jednej z warszawskich uczelni oraz Andrzej Łuczaj, radny miejski, wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, który zarzucił Czesławowi Renkiewiczowi, iż ten podając nieprawdziwe informacje dotyczące finansowania oświaty, wprowadza w błąd mieszkańców, a nauczycielom wmawiał, że wprowadzenie reformy oświatowej (likwidacja gimnazjów - dop. wł.) spowoduje likwidację wielu etatów. Tymczasem po wprowadzeniu reformy w Suwałkach, i to z powodu niżu demograficznego, a nie reformy, pracę straciło kilkoro nauczycieli .     

Tadeusz Moćkun

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.29.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie