28.10.2018

Wybory samorządowe. Tydzień szybko minął. Kto rządzi w sąsiednich gminach?

Rozstrzygnięcia za pierwszym podejściem, druga tura, plebiscyt, losowanie – kandydaci na radnych i włodarzy miast czy gmin przeszli przez tryby wyborczej maszyny.

W Suwałkach dalej będzie rządził Czesław Renkiewicz.

Wójtowie gmin powiatu suwalskiego to: Zbigniew Mackiewicz (gmina Suwałki), Mariusz Grygieńć (gmina Szypliszki), Andrzej Szymulewski (gmina Raczki), Kazimierz Urynowicz (gmina Jeleniewo), Piotr Sinkiewicz (gmina Rutka-Tartak), Stanisław Jacek Pietrukiewicz (gmina Wiżajny), Tomasz Naruszewicz (wójt gminy Bakałarzewo), Marcin Brzozowski (gmina Przerośl). W Filipowie o stanowisko wójta w drugiej turze powalczą Sylwester Koncewicz i Tomasz Rogowski.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się także w Nowince. Tam o fotel wójta ubiegają się Dorota Winiewicz oraz Teresa Strękowska.

Tydzień temu Teresa Strękowska (56 l., Monkinie; KWW Porozumienie Samorządowe – Dobry Wybór ) otrzymała 598 głosów (41 proc.), a Dorota Winiewicz (43 lata, Szczebra; KWW Razem dla Gminy Nowinka) 604 głosy (41, 46 proc.).

Skład nowej Rady Gminy Nowinka: Jolanta Helena Augustynowicz, Elżbieta Kłaczkowska, Jan Bujkowski, Dorota Elżbieta Ostrokołowicz, Stanisław Mikołajczyk, Katarzyna Cwalińska, Szczepan Strękowski, Agnieszka Warsiewicz, Ilona Jagłowska, Piotr Dzienis, Marcin Chrulski, Krystyna Anna Statkiewicz, Beata Urbanowicz, Kamil Wojciechowski i Mieczysław Chmielewski.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w radzie zasiada aż osiem pań.

Wójtem gminy Augustów będzie dalej sześćdziesięcioletni Zbigniew Tadeusz Buksiński. Otrzymał ponad 72 proc. głosów (1532). Jego kontrkandydat – Michał Szczepański z Janówki – 593 głosy, 27,91 proc. Rada Gminy Augustów: Karol Milanowski, Andrzej Kowalewski, Henryk Karczewski, , Marek Sujata, Michał Szczepański, Grzegorz Wiszniewski, Danuta Kulbacka, Zdzisław Chmielewski, Marek Henryk Mikołajczyk, Marek Pieńczykowski, Ewa Frąckiewicz, Arkadiusz Roszkowski, Bożena Kondracka, Kamil Czerobka, Krzysztof Łaniewski.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w Augustowie. Mieszkańcy miasta nad Nettą będą głosować na Mirosława Karolczuka (53 l., w pierwszej turze 2799 głosów; 24,64 proc., KWW Nasze Miasto Augustów) albo na Wojciecha Walulika (46 l.; 3671 głosów (32,32 proc.) KWW Porozumienie Samorządowe- Dobry Wybór).

Skład Rady Miasta Augustów: Izabela Agnieszka Piasecka, Dariusz Ostapowicz, Mieczysław Szczerbakow, Filip Jerzy Chodkiewicz, Sylwia Bielawska, Adam Sieńko, Agnieszka Mroziewska, Marcin Kleczkowski, Alicja Dobrowolska, Aleksandra Kleczkowska, Leszek Stanisław Cieślik, Rafał Harasim, Aleksandra Maria Sigillewska, Jolanta Oneta Roszkowska, Mirosław Karolczuk, Tomasz Bukłaho, Marek Sznejder, Tomasz Miklas, Mirosław Chudecki, Mirosław Zawadzki i Wojciech Walulik.

Zarówno W. Walulik i M. Karolczuk kandydowali i na stanowisko burmistrza i do rady miasta. Zapewne, ten z nich, który zostanie burmistrzem zrzeknie się mandatu radnego.

W gminie Płaska dotychczasowy wójt Wiesław Gołaszewski nie miał rywala. W plebiscycie zdobył 52, 35 proc. głosów. Za jego kandydaturą głosowało 523 wyborców. Przeciw było 476. Aż dziesięcioro kandydatów na radnych dostało się do rady bez głosowania. To : Andrzej Jadeszko, Grzegorz Tadeusz Demski, Anna Abrycka, Tadeusz Jerzy Wasilewski, Katarzyna Ślużyńska, Stanisław Lesicki, Aneta Tarasiewicz, Dorota Kuźnicka, Piotr Wydra, Mirosława Teresa Sławińska. Pozostali radni nowej kadencji: Alicja Polkowska, Edyta Agnieszka Skubis, Jerzy Jan Okuniewski, Marek Kazimierz Juszkiewicz i Jan Bagiński.

Na dotychczasowego wójta gminy Puńsk Witolda Liszkowskiego głosowało w plebiscycie 94,6 proc. wyborców. Otrzymał 1508 głosów za i tylko 66 przeciwko.

W gminie Sejny w drugiej turze zmierzą się Maciej Miszkiel z KWW PSL (35 lat, zam. Zaruby) 638 głosów – 34, 41 proc. i Dariusz Adam Łostowski (41 lat, Ogrodniki) KWW Nasz Wspólny Powiat, 561 głosów, 30,26 proc.

W Sejnach o stanowisko burmistrza powalczą w dogrywce Arkadiusz Adam Nowalski (38,72 proc.) z KWW Bezpartyjni Samorządowcy i Jolanta Beata Bagińska (28,23 proc.) z KWW Jolanty Bagińskiej – Razem dla Sejn.

W wyborach na burmistrza Gołdapi kolejny raz zwyciężył Tomasz Luto. Otrzymał 4157 głosów. Jego kontrkandydaci zdobyli odpowiednio: Wioletta Anuszkiewicz 500 głosów, Wojciech Hołdyński 2157, Andrzej Juchniewicz 507, Andrzej Pianka 267 głosów.

Radni rady miejskiej w Gołdapi: Teresa Dzienis, Janina Pietrewicz, Tomasz Luto, Monika Wałejko, Mirosław Zajączkowski, Marian Chmielewski, Zbigniew Makarewicz, Wioletta Anuszkiewicz, Wojciech Hołdyński, Marian Mioduszewski, Józef Wawrzyn, Beata Otto, Zdzisław Janczuk, Zbigniew Mieruński i Zofia Syperek.

Tomasz Luto obejmie stanowisko burmistrza Gołdapi, dlatego zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające.

W Olecku odbędzie się druga tura wyborów. Zmierzą się w niej Wacław Olszewski (KWW Mała Ojczyzna Olecko), który w pierwszej otrzymał 2894 , 34,22 proc. głosów i Karol Sobaczak (KWW Olecko Nasze Miasto) – 2296 głosów, 27, 15 proc. Trzecią lokatę zajął związany z Suwałkami Marcin Czekay (KWW Marcina Czekay) 1382 głosów (16, 34 proc.)

Nowi radni Olecka: Wacław Olszewski, Jarosław Bagieński, Karol Sobczak, Rafał Cezary Bielawski, Grzegorz Kłoczko, Marcin Czekay, Mariusz Miłun, Marian Prusko, Alicja Nowik, Wojciech Leonarczyk, Anna Kaczor, Paweł Giełazis, Renata Małgorzata Maciąg, Marcin Roszko, Janina Anuszkiewicz, Grzegorz Wróblewski, Ferdynand Grodzicki, Dawid Bondarenko, Alicja Stefanowska.

Podobnie jak w Augustowie sytuacja może zmienić się po drugiej turze wyborów, bo i W. Olszewski i K. Sobczak ubiegają się o fotel burmistrza.  

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.02.2024

Lakiernik

Dodaj nowe ogoszenie