28.08.2018

Znamy komitety wyborcze w gminach. Na pewno dojdzie jeszcze PiS, być może PSL

Komisarz wyborczy w Suwałkach zarejestrował w sumie 98 komitetów. Aż 74 zgłosiły się w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców. Najwięcej – 7 komitetów zostało utworzonych w Bargłowie Kościelnym.

W Bakałarzewie (KWW Nasza Ziemia obecnego wójta Tomasza Naruszewicza), Płaskiej czy w Nowince zarejestrowano tylko po jednym komitecie wyborców. Gdyby tak pozostało, w tych gminach nie trzeba byłoby przeprowadzać wyborów do rad. Radnymi, bez głosowania, zostaliby kandydaci z listy komitetu. Trzeba jednak pamiętać, że prawo wystawienia kandydatów w każdej gminie mają ogólnopolskie komitety, utworzone głównie przez partie polityczne. Własnych kandydatów na radnych i wójtów zamierza na przykład zgłosić Prawo i Sprawiedliwość, w niektórych gminach swój listy i kandydatów na wójtów wystawi PSL.

Raczki

W Raczkach kandydatem PiS będzie Andrzej Szymulewski, obecny wójt. Jego rywalem będzie wieloletni poprzednik na tym stanowisku Roman Fiedorowicz. Można by wnioskować choćby po tym, że pełnomocnikiem KWW Aktywny Samorząd jest Elżbieta Fiedorowicz.

Po raz kolejny został utworzony KWW Odnowa Gminy Raczki (pełnomocnik Michał Żukowski). Czwartym zarejestrowanym jest KWW Lokalna Społeczność (Maria Giełazis).   

Przerośl

Wójt Sławomir Renkiewicz do wyborów z kandydatami komitetu Tradycja i Nowoczesność Naszej Gminy. Drugim zarejestrowanym komitetem jest Porozumienie i Rozwój (pełnomocnik Agnieszka Siwula).     

Rutka-Tartak

Cztery lata temu w gminie nie trzeba było przeprowadzać wyborów do rady, bo zgłoszony był tylko jeden komitet, a mieszkańcy głosowali nad kandydaturą jedynego kandydata na wójta Jana Racisa.  

W ubiegłorocznych, uzupełniających wyborach następcą Jana Racisa został Piotr Sinkiewicz, który teraz, razem z kandydatami KWW Razem dla Gminy Rutka-Tartak  będą mieli rywali, i to nie tylko z PiS. Zarejestrowane zostały komitety Lepsze Jutro w Rutce-Tartak (pełnomocnik Piotr Skindzielewski) i Rozwój Społeczności Wiejskiej (Andrzej Paciorkowski).   

Szypliszki

Wójt Mariusz Grygieńć po raz kolejny będzie ubiegał się o ponowny wybór z KWW Razem dla Gminy Szypliszki. Drugim zarejestrowanym komitetem jest Gmina dla Ludzi (pełnomocnik Maciej Głażewski).    

Wiżajny  

Obecny wójt, Jacek Pietrukiewicz ma być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jego konkurenci, łącznie z poprzednikiem Józefem Laskowskim, utworzyli własne komitety. W gminie Wiżajny zostały zarejestrowane KWW Anety Rudziewicz, Grzegorza Antonia, Ignacego Szeraszewicza i Józefa Laskowskiego.

Filipów

Komisarz wyborczy przyjął zawiadomienia o utworzeniu dwóch komitetów: Nasza Gmina – Wspólną Sprawą (pełnomocnik Olga Nogal) oraz Komitetu Wyborczego Wyborców Radosława Świerzbina.

Jeleniewo

Zostały zarejestrowane trzy komitety: Nasza Gmina Jeleniewo (pełnomocnik Joanna Borowska), Nasza Wieś – Mała Ojczyzna (Tomasz Zawadzki) oraz  Przyszłość Gminy w Naszych Rękach (Henryka Szymańska).

Puńsk

Wspólne Dobro Gminy Puńsk (pełnomocnik Jerzy Rekus) oraz Przedsiębiorcza Gmina Puńsk (Biruta Senda), to nazwy dwóch komitetów zarejestrowanych w tej gminie.

Gmina Suwałki

Jak już informowaliśmy, zarejestrowały się trzy komitety: Przyjazna Gmina Suwałki (pełnomocnik Henryk Butkiewicz), Aktywna Gmina Suwałki (Jan Toczko) oraz Godne Życie – Gmina Suwałki (Urszula Brylińska).

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, 17 września upływa termin zgłaszania list kandydatów na radnych. Do 26 września zaś komitety musza zgłosić kandydatów na wójtów.

WD    

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie