08.01.2024

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz będzie się ubiegał o ponowny wybór. Dobrze się czuje w tej roli

Raz jest lepiej, raz gorzej, raz są sukcesy, raz porażki, ale myślę, że właściwie zarządzam miastem. Dobrze czuję się w tej roli – mówił Czesław Renkiewicz, zapowiadając start w kwietniowych wyborach na prezydenta Suwałk.

- Pierwszy powód jest taki, że prawo na to pozwala, a drugi, że nie osiągnąłem jeszcze wieku emerytalnego, nie czuję się wypalony zawodowo – wyliczał prezydent Suwałk. – Po trzecie chciałbym wykorzystać swoje doświadczenie w tych niepewnych dla samorządów czasach, dokończyć trwające przedsięwzięcia – jak budowa Trasy Wschodniej i spalarni odpadów komunalnych i rozpocząć kolejne ważne dla miasta inwestycje, jak drogi prowadzące przez Czarna Hańczę na zachód miasta, rewitalizacja centrum czy osławiona już budowa zintegrowanego dworca PKP i PKS.

Zapytany przez nas o to, czy kolejna zachętą do startu w wyborach nie jest świadomość, że nie ma z kim przegrać, Czesław Renkiewicz odparł, że tak tego nie postrzega, że ma w sobie dużo pokory, że o tym kto zostanie prezydentem, zadecydują mieszkańcy.

Podobnie jak w 2018 roku, prezydent miasta pójdzie do wyborów w komitecie wyborczym Razem dla Suwałk. Wtedy ugrupowanie to zdobyło większość mandatów radnych – 12 w 23-osobowej Radzie Miejskiej, ale przed rokiem wyodrębnił się z niego Klub Radnych Suwałki Przyszłości, do którego weszlo też dwóch przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej.

- Prowadzę rozmowy z tym klubem, trwają negocjacje, zapraszam do współpracy wszystkie organizacje prosamorządowe – mówił Czesław Renkiewicz. – Sztab wyborczy już jest praktycznie skompletowany, już podczas kampanii przedstawię program, skierowany głównie do czterech grup społecznych.

 

 

W 2018 roku Czesław Renkiewicz wygrał wybory na prezydenta już w I turze – 63,15 proc. W pokonanym polu pozostawił Grzegorza Mackiewicza z PiS – 21,09 proc., Sławomira Sieczkowskiego (Mieszkańcy Suwałk) – 8,5 porc., Grzegorza Gorlo (Suwalskie Porozumienie Prawicy) – 5,3 proc. oraz Mariusza Szmidta, kandydata Koalicji Obywatelskiej – 1,9 proc.

Także w I turze, z 71-procentowym poparciem, Czesław Renkiewicz wygrał swoje pierwsze wybory w 2010 r., jako kandydat komitetu Suwałki – Wizja Józefa Gajewskiego, zmarłego nagłego prezydenta Suwałk. Drugi był wtedy również Grzegorz Mackiewicz z PiS, a trzecia – Agnieszka Rzatkowska, kandydatka Platformy Obywatelskiej.

Druga tura natomiast wyłoniła zwycięzcę w 2014 roku. W pierwszej Czesław Renkiewicz otrzymał 47 proc., a w „dogrywce”, do której stanął z Grzegorzem Gorlo z PiS, poparło go już 63 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła wtedy Bożena Kamińska z Platformy Obywatelskiej.

Wkrótce przekonamy się, kto w tym roku, najprawdopodobniej 7 kwietnia (II tura odbywałaby się 21 kwietnia) stanie w szranki z Czesławem Renkiewiczem. Datę wyborów i rozpoczęcie kampanii samorządowej premier Donald Tusk ma ogłosić do końca stycznia. 

Tekst i fot. Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie