15.02.2024

Wybory samorządowe. Prezydent Suwałk sięga po posiłki z PiS, Platforma z Trzecią Drogą i Lewicą

W ten piątek zapewne poznamy trzeciego, po ubiegającym się o reelekcję Czesławie Renkiewiczu i Jacku Juszkiewiczu z Prawa i Sprawiedliwości, kandydata na prezydenta Suwałk.

Zaprezentuje go Komitet Wyborczy Wyborców Wspólne Suwałki na konferencji, na którą zaprosili dziennikarzy Anna Naszkiewicz, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej, Oktawian Pierożyński, przedstawiciel Polski 2050 Szymona Hołowni i Kazimierz Walijewski, przewodniczący Nowej Lewicy w Suwałkach. W spotkaniu uczestniczyć mają posel Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki, a także radni Adam Ołowniuk oraz Karol Korneluk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, który jak wieść gminna, a raczej miejska niesie, będzie właśnie kandydatem KWW Wspólne Suwałki na prezydenta miasta.

W konferencji uczestniczyć mają także kandydaci na radnych. Pójście do wyborów tak szerokim frontem oznacza, że Wspólne Suwałki mają ambicję rywalizować o jak największą liczbę miejsc w 23-osobowej Radzie Miejskiej z komitetem Czesława Renkiewicza, który w 2018 roku wprowadził 12 radnych oraz Prawem i Sprawiedliwością, które dzisiaj jest reprezentowane przez 7 radnych.

Przed rokiem prezydenckie ugrupowanie Łączą nas Suwałki opuściło 6 radnych, którzy razem z Jackiem Niedźwiedzkim i Karolem Kornelukiem utworzyli klub Suwałki Przyszłości. Przewodniczącym został Jacek Niedźwiedzki i była to dla niego trampolina do Sejmu.  

Teraz, jak się jeszcze nieoficjalnie dowiadujemy, czworo ze wspomnianych 6 radnych wraca pod prezydenckie skrzydła. Sylwester Cimochowski, Kamil Klimek, Kamil Lauryn i Anna Ruszewska mają kandydować do Rady Miejskiej z KWW Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz. Do kandydowania ze swojego ugrupowania prezydent zaprosił też m.in. Mariolę Karpińską, dzisiaj radną klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz Grzegorza Gorlo, dawnego działacza tej partii.

Grzegorz Gorlo przez 16 lat był radnym PiS, szefem klubu, w 2014 roku kandydatem PiS na prezydenta Suwałk. Przegrał z Czesławem Renkiewiczem dopiero w drugiej rundzie. W wyborach 2018 roku także walczył o urząd prezydenta, po rozstaniu z PiS już jako kandydat Suwalskiego Porozumienia Prawicy, ale z 5-procentowym poparciem zajął przedostatnie, 4. miejsce. Teraz Czesław Renkiewicz otwiera Grzegorzowi Gorlo szanse powrotu do samorządu, a sobie i swojemu komitetowi wyborczemu stwarza nadzieje na pozyskanie głosów z prawej części sceny politycznej.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie