27.04.2017

Jeszcze się uczą, a już mogą robić interesy. Dostali nagrody za biznesplany [zdjęcia]

Duża suwalska firma poszukiwała niedawno chętnego do prowadzenia jej profilu na facebooku. Dzisiaj śmiało może do tego zaangażować Eryka Dobaja, ucznia I LO im. Konopnickiej, zwycięzcę tegorocznych bizneSÓWEK.

Eryk Dobaj, który opracował biznesplan pod opieką Wioletty Cieślukowskiej, ma 18 lat, jeszcze przed sobą maturę i studia, a już teraz nie tylko zadba o obecność i promocję firmy w mediach społecznościowych, ale stworzy stronę czy sklep internetowy. Członków jury konkursu „BizneSÓWKI” przekonał do siebie nie tylko biznesplanem, ale gotowymi już  przedwstępnymi umowami z chętnymi na jego usługi. Za zdobycie I nagrody otrzymał 1600 zł z rąk prezydenta Suwałk, organizatora konkursu.

Laureatowi kopertę wręczył też przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Rutce Tartak, a upominki i nagrody reprezentanci pozostałych  partnerów rywalizacji młodych przedsiębiorczych - Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach, firmy RECMAN, Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firmy VTS oraz ich Portalu Informacyjnego Suwalki24.pl.          

Od lat słychać narzekania, że Suwalszczyzna i same Suwałki nie dorobiły się charakterystycznej dla regionu czy i miasta pamiątki, którą chętnie kupowaliby turyści. Biznesplan firmy „Zabawki regionalne”, która zajęłaby się produkcją zabawek i prowadziła warsztaty dla chętnych do ich samodzielnego wytwarzania, pod kierunkiem nauczycielki Joanny Kalejty przygotowało 13 uczniów klasy o kierunku turystyka  Zespołu Szkół nr 6. Liderka tej grupy, Karolina Brodowska odebrała II nagrodę, wartości 1200 zł.

Trzecie miejsce i 800 zł przypadło Tomaszowi Makarewiczowi, uczniowi Zespołu Szkół Technicznych, który opracował projekt samoobsługowego warsztatu samochodowego „Self Service”, w którym kierowcy korzystaliby z udostępnianych im podnośników, kanałów, narzędzi i sami naprawialiby własne auta. Przy okazji mogliby kupić na przykład olej.

Czwartą lokatę, nagrodzoną również kwota 800 zł, zajął Piotr Staszkiewicz, który razem z Piotrem Sokołem przedstawili biznesplan firmy świadczącej usługi druku 3D.

Wśród wyróżnionych, w gronie autorów sześciu projektów zakwalifikowanych do finałowego etapu, znaleźli się jeszcze 16-letni Maciej Przełomiec z pomysłem     założenia i administrowania internetowej wyszukiwarki turystycznej, dotyczącej  głównie oferty noclegowej oraz atrakcji Suwalszczyzny oraz Mariusz Drobiszewski  ze „Sklepem Prezentownia”, zajmującym się produkcją i sprzedażą prezentów i niespodzianek na różne święta i okazje.

Oprócz wspomnianych sześciu, do konkursu zgłoszonych zostało jeszcze osiem biznesplanów, opracowanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczycieli podstaw przedsiębiorczości. Wymyślone przez nich firmy miałyby zajmować się mechatroniką – zakładem montażowym i naprawczym, agroturystyką, wypożyczaniem rowerów, organizacją imprez i rekonstrukcji historycznych, prowadzeniem zajęć tanecznych, zabiegami fizjoterapeutycznymi czy wykonywaniem tatuaży.

W odróżnieniu od poprzedniego roku, zabrakło przedsiębiorców w wieku do 35 lat, którzy powalczyliby  o wsparcie swojego pomysłu biznesowego prowadzonego już biznesu. Ratusz zaoszczędził. Nagroda w tej kategorii wynosiła 12 000 zł.

Przyszłoroczną, trzecia edycję ‘bizneSÓWEK” przeprowadzić ma już nie Urząd Miejski, a Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód.

Wojciech Drażba  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
29.05.2024

Inżynier Budowy

28.05.2024

praca

Dodaj nowe ogoszenie