08.06.2020

Miesiąc później niż zwykle i w reżimie sanitarnym. Rozpoczęły się matury 2020 [zdjęcia]

„Wesele” Wyspiańskiego i wiersz Anny Kamińskiej - w poniedziałek o 9.00 tradycyjnie pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. W związku z epidemią koronawirusa egzaminy odbywają się miesiąc później, a zdający i zespoły nadzorujące muszą pamiętać o długiej liście obostrzeń.

W kraju do matury z języka polskiego przystąpiło w tym roku ponad 278 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, w Suwałkach ponad 700. 

Jak wynika z pierwszych relacji abiturientów, dłuższa wypowiedź na egzaminie z języka polskiego miała dotyczyć elementów fantastycznych w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego., albo analizy i interpretacji wiersza Anny Kamieńskiej pod tytułem: „Daremne”.

– Zdający wchodzili przez trzy wejścia. Musieli zachować odpowiedni odstęp. Każdy ze zdających miał przyjść na określoną godzinę. Wpuszczanie do sali rozpoczęło się już o 8.00 – mówi Zbigniew Pawłowski, zastępca dyrektora II LO.

Abiturienci przychodzili z własnymi przyborami, bez dodatkowych przedmiotow, takich jak np. maskotki. Musieli mieć maski lub przyłbice. Mogli je zdjąć dopiero po wylosowaniu i zajęciu miejsca.

- Na teren szkoły nikogo absolutnie nie wpuszczamy, tylko maturzystów. Nie mogą przyjść rodzice, przyjaciel, media. Widać , że te obostrzenia wpływają na młodzież. Nie ma tej żywości, energii, rozmów tuż po wyjściu z sali. Na terenie szkoły nie można się gromadzić, musi być zachowany dystans – tłumaczy z. Pawłowski.

W kilku miejscach na sali, m.in. przy słownikach, dostępne były pojemniki z płynem dezynfekującym, zespoły nadzorujące pracowały w maseczkach i rękawiczkach.

W III LO egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym pisało 166 tegorocznych absolwentów i 19 z lat poprzednich. Wchodzili pięcioma wejściami. Większość w nerwach, ale byli też tacy, którzy zdawali się egzaminem wcale nie stresować.

Jak mówili, nauka w szkole zakończyła się dla nich miesiąc wcześniej. Nie wszystko „przerobili”, przećwiczyli, przedyskutowali. Nauka zdalna nie mogła zastąpić bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.

Niektórych opóźnienie matury o miesiąc bardzo zdemotywowało. Inni żałują, że stracili miesiąc wakacji. W III LO większość tegorocznych maturzystów wybierała po dwa-trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym.

We wtorek uczniowie przystąpią do matury z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Decyzją ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, w tym roku nie będzie matur ustnych (wyjątek stanowią osoby zdające na uczelnie zagraniczne).

 

Harmonogram matur pisemnych:

8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),

9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),

10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),

15 czerwca (poniedziałek) - filozofia i matematyka (poziom rozszerzony),

16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,

17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,

19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,

24 czerwca (środa) - fizyka, historia.

 

Egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9:00 i 14:00 każdego dnia.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie