09.10.2014

Nowy rok akademicki na Politechnice Białostockiej

Nowy rok akademicki oficjalnie zainaugurowała w środę Politechnika Białostocka.

W tym roku kształcić się tu będzie 12 tysięcy  studentów.  Na I rok studiów na Politechnice Białostockiej przyjętych zostało w tym roku ponad 3250 osób.  Z tego prawie 200 osób wybrało 3 nowe kierunki: ekoinżynierię  oraz  inżynierię rolno-spożywczą i leśną na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, a także ekoenergetykę na Wydziale Elektrycznym.

Politechnikę Białostocką jako miejsce studiów wskazało 103 obcokrajowców , głównie są to obywatele Białorusi (92 osoby). Do tego 214 studentów przyjechało na studia w ramach programu Erasmus. Tu najliczniejsze grupy stanowią: Turcy -79 osób, Hiszpanie -64, Portugalczycy – 57.  Jednocześnie 83 studentów PB wyjechało w ramach Erasmusa na studia zagraniczne.  Aktualnie PB realizuje  86 umów o współpracy z uczelniami i ośrodkami zagranicznymi. Naukowcy pracują w ramach sześćdziesięciu jeden programów roboczych.

Od września 2014 roku Politechnika Białostocka promuje się hasłem: Uczelnia kosmicznych możliwości. Inspiracją dla tej maksymy byli studenci – twórcy kolejnych robotów marsjańskich, którzy w maju 2014 roku po raz trzeci wygrali University Rover Challenge rozgrywane w Stanach Zjednoczonych.

- Jestem przekonany, że to studenci są obecnie najlepszymi ambasadorami Politechniki Białostockiej – mówił podczas uroczystości Rektor PB prof. inż. Lech Dzienis.

Rektor Dzienis poinformował, że Politechnika Białostocka jest pomysłodawcą programu „Odkrywcy diamentów"Celem programu jest umożliwienie i ułatwienie najbardziej utalentowanym młodych ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, designu oraz matematyki. Program stypendialny „Odkrywcy Diamentów" będzie tworzony wspólnie z partnerami z sektora przedsiębiorstw oraz z podlaskimi szkołami średnimi i gimnazjami. Od nowego roku akademickiego kształcenie na Wydziale Informatyki rozpoczęły „nasze pierwsze diamenty": Petros Psyllos, Jakub Czarniecki i Maciej Szczerba – tegoroczni białostoccy maturzyści. Petros Psyllos jest absolwentem Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Na targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik INNOVA 2013 w Brukseli zdobył złoty medal dla młodego wynalazcy. Otrzymał go za opracowanie rękawicy wspomagającej komunikację osób niepełnosprawnych (wynalazek zamienia tekst w mowę ludzką). Jakub Czarniecki i Maciej Szczerba to absolwenci III LO w Białymstoku i jednocześnie pasjonaci robotów. Skonstruowali robota Conqueror, z którym zdobyli mistrzostwo świata z RobotChallenge 2014 w Wiedniu w kategorii humanoid sprint.  

Politechnika Białostocka efektywnie wykorzystuje środki unijne. W minionym roku akademickim rozpoczęła budowę dwóch układów kolektorów słonecznych na Hotelu Asystenta w ramach projektu unijnego „Poprawa efektywności energetycznej infrastruktury Politechniki Białostockiej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii". Podpisana również została umowa na budowę Centrum Naukowo – Badawczego Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Białostockiej". W przyszłym tygodniu (17 października) oficjalnie wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę Centrum. Zbliża się do końca największa inwestycja w ramach projektu INNO-EKO-TECH. To projekt realizowany przez Politechnikę Białostocką , współfinansowany przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu to  88 048 161,43 zł.   Głównym celem projektu jest budowa i wyposażenie nowoczesnego Centrum dydaktyczno–badawczego alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska. 

Warto dodać, że dwa projekty studentów Politechniki Białostockiej znalazły się wśród 26  laureatów II edycji programu „Generacja Przyszłości". „Generacja Przyszłości" to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Uznanie i 275 tysięcy złotych zyskał projekt budowy kolejnego łazika marsjańskiego. Około 100 tysięcy złotych otrzymał projekt budowy modelu samolotu udźwigowego na zawody "Air Cargo Challenge 2015" w Niemczech.

Na początku października dr inż. Joanna Mystkowska z Wydziału Mechanicznego oraz dr inż. Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców. Dr Mystkowska pracuje m.in. nad preparatem śliny, który będzie mógł być stosowany przez osoby z zaburzeniami wydzielania śliny naturalnej. Dr Jurczuk rozpoczął badania we współpracy z ośrodkiem we Francji nad modelowaniem i symulacją terapii metodą radioembolizacji  - to metoda, alternatywna do chemioterapii, nieoperacyjnego leczenia nowotworów, która w Polsce jest stosowana w nielicznych klinikach dopiero od kilku lat.

Po immatrykulacji studentów i doktorantów wykład inauguracyjny wygłosiła dziś na Politechnice Białostockiej   Prezes Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej dr. Alicja Adamczak. Prezes Adamczak mówiła o tym, dlaczego w globalnej gospodarce potrzebne są patenty. Warto dodać, że na Politechnice Białostockiej działa  Rzecznik Patentowy oraz Zespół ds. Ochrony Własności Intelektualnej.

Tradycyjne Gaudeamus Igitur zaśpiewał Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej. Nietradycyjną oprawę zapewnili także sygnaliści z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku. Na holu przed Aulą  prezentował się też Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Tradycją Uczelni jest przejmowanie "opieki" nad najważniejszymi uroczystościami odbywającymi się na Politechnice przez poszczególne wydziały. W tym roku pieczę nad uroczystą inauguracją nowego roku akademickiego sprawował właśnie Wydział Leśny w Hajnówce.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie