03.10.2018

PWSZ w Suwałkach. Czternasta inauguracja, studia na 15 kierunkach [wideo i zdjęcia]

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach uroczyście rozpoczęła rok akademicki, 14. już w swojej historii. Jako jedyna uczelnia w regionie będzie kształcić dualnie – studenci będą łączyć zajęcia z dobrze płatną praktyką w suwalskich firmach.

- Jesteśmy pionierami kształcenia praktycznego – cieszy się dr Marta Wiszniewska, rektor PWSZ. – Na początek studia dualne podejmie 20 osób, które zawodu, także na specjalistycznych kursach, będą uczyć się w nowoczesnych zakładach Forte, Malow i Animex.

Zadowolenia nie krył Maciej Formanowicz, prezes Fabryk Mebli Forte SA, który wygłosił inauguracyjny wykład.  Zatytułował go „Droga” i poświęcił wyborowi dróg oraz postaw – zawodowych i życiowych. Technologia i innowacje muszą iść w parze z człowiekiem, kulturą i środowiskiem – zdradzał studentom swoja dewizę twórca czołowego w Europie koncernu meblarskiego.

Suwalska PWSZ czeka na uruchomienie kierunku inżynieria drewna, podobnie zresztą rzecz się ma z logistyką oraz turystyką i rekreacją. Od 1 października uruchomiona została mechatronika oraz pedagogika II stopnia (magisterska).

- W minionym roku akademickim sześcioro wykładowców uzyskało stopień doktora – wylicza rektor Marta Wiszniewska. – Certyfikat otrzymało laboratorium chemiczno-spożywcze,  wkrótce posiadać taki będzie laboratorium budownictwa, działalność rozpoczną centra symulacji medycznych oraz mechatroniczne. PWSZ zdobyła certyfikat Uczelni Liderów.

W gmachach przy Noniewicza kształci się 1500 studentów dziennych i niestacjonarnych z Suwałk, regionu oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy, pracuje ponad 200 osób.

Uczelnia skazana jest na rozwój choćby dlatego, że uczestniczący w inauguracji Stanisław Derehajło, doradca ministra nauki Jarosław Gowina, przywiózł symboliczny czek z opiewającymi na ponad 15 mln zł obligacjami Skarbu Państwa, przeznaczonymi na inwestycje. Marszałek województwa oraz towarzyszący jej radni sejmiku Cezary Cieślukowski i Waldemar Kwaterski mieli w rękach bukiety, ale dzień wcześniej zarząd województwa przekazał uczelni 3,4 mln zł na wyposażenie centrów, laboratoriów i pracowni.  Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz żartował, że już 14 temu miasto wyposażyło powstającą uczelnię w wiano w postaci budynków i terenów, potem ja dofinansowywało, a na kolejne prezenty przyjdzie czas, kiedy PWSZ wkroczy w dorosłość. Dodał, że w mieście nie brak atrakcji, niezbędnych do kosztowania studenckiego życia.

Na przeżycie najwspanialszych w życiu lat szykuje się 600 studentów I roku, których reprezentanci przyjęci do PWSZ z największą liczbą punktów złożyli uroczyste ślubowanie. O studenckim życiu zapominać powoli będą, ,  niestety, absolwenci, z których najlepsi otrzymali z rąk pani rektor dyplomy.

Wojciech Drażbaudostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.06.2024

Szukam pracy

13.06.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie