12.06.2014

Rosną nam młode posłanki

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży zdominowała narzekanie na działania rządu. Cieszy więc to, że dwie licealistki reprezentujące Suwałki nie popłynęły na fali krytyki i skupiły się na merytorycznych dyskusjach z rówieśnikami.

Wszystko zaczęło się od debaty, którą Zuzanna Łabanowska i Anna Michniewicz, dwie uczennice I LO zorganizowały w ramach projektu edukacyjnego Sejmu Dzieci i Młodzieży. Podczas spotkania padły odpowiedzi na pytania związane z Unią Europejską, unijną biurokrację i relacje między szczeblem europejskim, a lokalnymi sprawami.

Debata została wysoko oceniona i dziewczyny zakwalifikowały się na listę posłanek Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dzięki temu zyskały możliwość wyjazdu do Warszawy, gdzie uczestniczyły w XX sesji Sejmu. Wcześniej młodzi posłowie i posłanki mieli możliwość wzięcia udziału w kilkugodzinnych warsztatach poświęconych m.in. sztuce autoprezentacji, social mediach, współpracy z mediami oraz techniki wystąpień publicznych.

- Zdecydowałyśmy się na warsztat tworzenia infografik, który wyznaczył nam łatwy i czytelny sposób przekazywania treści, zastosowania piktografii, np. na ulotkach. Zajęcia zostały zorganizowane w bardzo łatwy, ale jednocześnie niezwykle intrygujący i zachęcający sposób. Dzięki tym zaledwie kilkugodzinnym zajęciom mogłyśmy zdobyć nowe i bardzo przydatne umiejętności - wspomina Ania.

Młodzież czekała jednak na posiedzenie Sejmu. - To niedziela dostarczyła nam najwięcej wrażeń - opowiada młoda posłanka Ania. Już od samego rana dziewczyny zwiedzały budynek Sejmu oraz uczestniczyły w spotkaniu z klubami.

Największe emocje wzbudziły główne obrady młodych posłów, podczas których każdy z nich mógł zabrać głos na mównicy. - Zadziwiające było, jak tłum ludzi rzucił się w stronę mównicy, każdy z przybyłych chciał dostać dwie minuty na podzielenie się swoimi przemyśleniami - relacjonują uczennice suwalskiego liceum.

Posłowie i posłanki XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży dyskutowali o uchwale w sprawie propagowania wśród młodzieży postaw obywatelskich. - Celem naszego spotkania było uchwalenie ustawy o działalności młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów, dzięki czemu każdy młody człowiek będzie mógł mieć chociaż minimalny wpływ na sytuację w swoim państwie. Niestety wielu posłów o tym zapominało i swoje wystąpienia w dużej mierze opierali oni na krytyce rządu, zapominając o celu naszego posiedzenia - ubolewa licealistka.

Dodaje jednak, że cieszy się, że mogła poznać zdanie swoich rówieśników. - Wyjazd trwał tylko dwa dni, jednak wraz z moją grupą bardzo się przez ten czas zżyłam, może wynikało to z tego, że mieliśmy podobne poglądy na wiele spraw - podkreśla młoda posłanka.

- Tę podróż mogę niewątpliwie zaliczyć do ciekawszych doświadczeń - podsumowuje Ania. Za to Zuzia zadowolona jest z nowych znajomości i cieszy się, że między młodymi parlamentarzystami z województwa podlaskiego nawiązała się współpraca. - Już w trakcie podróży busem prowadziliśmy zawzięte dyskusje na temat uchwały i proponowanych do niej poprawek - opowiada.

Anna Michniewicz
Młode Suwałki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
09.12.2023

Mieszkanie

08.12.2023

Mieszkanie

07.12.2023

Pelet, Pellet

Dodaj nowe ogoszenie