02.08.2014

Z dziewicą na pielgrzymkę

Nie tylko pamięć Jana Pawła II towarzyszy tegorocznej ełckiej pielgrzymce na Jasną Górę. Pątnicy zabrali ze sobą relikwie błogosławionej Karoliny Kózkówny. W czasie 500 kilometrowej pieszej wędrówki, młodzi pątnicy będą modlić się o kanonizację patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- W tym roku przypada setna rocznica męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny – tak przyczynę obecności Kózkówny na pielgrzymce, tłumaczy ksiądz Robert Galicki. Pochodzący z podsuwalskiej miejscowości kapłan jest, w czasie dwutygodniowej podróży, kustoszem jej relikwii.

Karolina Kózkówna została zamordowana w wieku 16 lat. Stało się to 18 listopada 1914 roku, gdy broniła się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. W jej pogrzebie wzięły udział 3 tysiące osób. Męczeństwo przyniosło jej opinię świętości. Nie było jednak jedyną przyczyną jej kultu.

- Wiele osób błędnie twierdzi, że tylko obrona czystości jest przyczyną jej świętości. A to było przecież zwieńczenie jej 16-letniego życia - podkreśla ksiądz Galicki.

Kózkówna wychowała się w chłopskiej wielodzietnej rodzinie. Angażowała się w życie parafialne i społeczne. Praktykowała różne formy kultu religijnego, ale też dbała o edukację dzieci i młodzieży.

- Nie chodzi nam, aby oddawać kult relikwiom. Lecz o to, aby pokazywać życie świętej, która przy wyznawanych wartościach pozostała do końca swego życia - wyjaśnia kustosz relikwii błogosławionej dziewicy.

Relikwiarz nie jest niesiony w czasie marszu, ale pojawia się w czasie codziennych mszy. Pielgrzymom towarzyszą natomiast konferencje i świadectwa dotyczące Kózkówny.

- Wychodząc od słów o Bogu będziemy mówić o życiu błogosławionej, aby pokazać, ze przykład jaki dawała swym życiem może być wciąż aktualny – podkreśla kapłan.

Słowo głosić będą nie tylko kapłani, ale też młodzież z katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To jego patronką jest błogosławiona.

- Będziemy modlić się, aby została świętą. Jest dla nas wzorem życia duchowego – mówi Mikołaj Westphal, młody członek KSM-u, który w pieszą podróż na Jasną Górę wybrał się po raz pierwszy.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie