12.05.2014

Z łazikiem pojadą do Stanów

W niedzielę w Białymstoku zaprezentowany został HYPERION 2 - łazik marsjański, skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej.

- Na prezentację łazika w niedzielę do Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przyszły całe rodziny. Szczególne zainteresowanie robot budził wśród najmłodszych. To z nimi operatorzy kamer i fotoreporterzy musieli „walczyć” o najlepsze ujęcia – informuje Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej.

Już w najbliższą środę HYPERION 2 wylatuje do Stanów Zjednoczonych na prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge.  Zawody rozpoczynają się 29 maja na pustyni w stanie Utah.

HYPERION 2 to czwarty łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej, który weźmie udział w tej rywalizacji.  Drużyna Politechniki Białostockiej już dwa razy wygrała te zawody: w 2011 roku z łazikiem Magma 2, a w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion.   

 Drużyna konstruktorów HYPERIONA 2 to:

- Michał Grześ jest koordynatorem oraz głównym konstruktorem łazika – zajmuje się konstrukcją mechaniczną robota

- Robert Bałdyga jest programistą -  zajmuje się oprogramowaniem robota oraz aplikacji sterującej

- Jakub Maliszewski jest programistą – zajmuje się oprogramowaniem układu FPGA

- Jacek Wojdyła jest elektronikiem i mechanikiem – zajmuje się elektroniką w robocie oraz pomaga przy mechanice

- Maciej Baka jest elektronikiem – zajmuje się elektroniką robota, płytkami drukowanymi oraz odpowiada za kable

- Maciej Rećko jest mechanikiem oraz młodszym konstruktorem. Dodatkowo odpowiada za naukową stronę zadania „odnajdowania życia”.

Opiekunem drużyny  jest dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek - Prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

 Czym różni się HYPERION 2 od swego utytułowanego poprzednika? O tym Michał Grześ: W tym roku wprowadziliśmy kilka zmian konstrukcyjnych eliminujących błędy poprzednika. W przeciwieństwie do zeszłego roku, stosujemy ramę wykonaną w pełni z profili aluminiowych. Jest ona lżejsza i wytrzymalsza od poprzedniej. Dodatkowo poprawiliśmy zawieszenie, polepszając jednocześnie jego pracę oraz poprawiając punkty mocowań. Zaprojektowaliśmy nowy manipulator, który jest udoskonaleniem koncepcji z zeszłego roku. Nowy  robot posiada różne ramienia, w zależności od wykonywanego zadania.  Do zadania serwisowego używamy lekkiego manipulatora o 6 stopniach swobody, natomiast do zadania pomocy astronautom używamy manipulatora o zwiększonej wytrzymałości i tylko 3 stopniach swobody. Zwiększyliśmy również funkcjonalność robota, poprzez ulepszenie algorytmu sterowania ramieniem. W nowym robocie zostało również zmienione podejście do chwytaków. W tym roku stosujemy chwytaki o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Do zadania serwisowego stosujemy chwytak posiadający „inteligentną mechanikę”, która pozwala dopasowywać końcówki chwytaka do chwytanych przedmiotów. Natomiast do zadania pomocy astronautom, gdzie wymagana jest zarówno wytrzymałość jak i precyzja, stosujemy samozatrzaskowy chwytak o zwiększonej wytrzymałości.  

Wszystko jest przemyślane i przeliczone – zapewnia Michał Grześ.  Ale drużyna HYPERIONA 2 zdaje sobie sprawę, że w tym roku zadania będą trudniejsze  zwłaszcza, że w ubiegłym roku studenci Politechniki Białostockiej uzyskali rekordową ocenę. Do maksymalnej oceny zabrakło HYPERIONOWI jedynie 7-miu punktów – podkreślał podczas niedzielnej uroczystości rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Młodzi konstruktorzy zdają sobie sprawę, że mają bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, bo jadą w tym roku  na University Rover Challenge jako faworyci.  Najważniejsze jest to, ile przy tym uczymy się  – mówią studenci pracujący przy konstrukcji łazika. Dziekan wydziału mechanicznego prof. Andrzej Seweryn podkreśla, że łazik marsjański stworzyli studenci pracujący w Kole Naukowym Robotyków, które powstało kilka lat temu z inicjatywy studentów. Zdaniem prof. Seweryna to doskonała metoda kształcenia.

Powodzenia studentom przygotowującym się do zawodów na pustyni w stanie Utah życzyła była minister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł prof. Barbara Kudrycka.  HYPERION 2 powstał w ramach ministerialnego programu „Generacja Przyszłości”. Politechnika Białostocka uzyskała dofinansowanie na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Swój wkład ma także sponsor PKO BP.

Drużyna HYPERIONA ma na swoim koncie wiele nagród: łazik marsjański Politechniki został laureatem konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Generacja Przyszłości, zdobył Złote Klucze Kuriera Porannego w kategorii Młodzi Najlepsi, nagrodę Białostockiej Izby Przemysłowo-Handlowej za promocję środowisk akademickich i potencjału intelektualnego województwa podlaskiego, a także MocArty stacji RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą. W piątek 9 maja HYPERION został Podlaską Marką Roku 2013.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
09.12.2023

Mieszkanie

08.12.2023

Mieszkanie

07.12.2023

Pelet, Pellet

Dodaj nowe ogoszenie