30.03.2016

Gmina Suwałki. W sprawie S-61 mieszkańców nikt nie słuchał [zdjęcia]

Decyzja środowiskowa w sprawie budowy drogi DS.-61 została wydana, projekt wykonany. Mogło być krócej i taniej, będzie dalej i drożej. Nie zostały uwzględnione wnioski i sugestie władz i mieszkańców gminy Suwałki, nie wzięto pod uwagę aspektów przyrodniczych (storczyki i żeremia bobrowe). Nie rozpatrzono rozsądnej z ekonomicznego punktu widzenia propozycji puszczenia w Osinkach odcinka drogi przez państwowy las zamiast przez prywatne grunty rolne.

- Po co zorganizowano środowe spotkanie z projektantami i przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jak zamiast odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości słyszeliśmy ciągłe – decyzja środowiskowa wydana i nic już nie można zmienić – narzekali mieszkańcy gminy. – Na papierze wygląda to pięknie, a w rzeczywistości doprowadzi do protestów i być może upadku kilku czy kilkunastu dobrze prosperujących dziś gospodarstw rolnych. Czy o to chodzi?

Na pytanie jednego z rolników jak będzie wyglądał wykup gruntów, prowadzący Adam Rosiak z firmy projektowej Trakt odpowiedział krótko: zgodnie z ustawą. Ostateczna linia wykupu ustalona będzie na etapie projektowania budowlanego.

- A czy na tym etapie projektu uwzględniono ekrany dźwiękochłonne? – dociekali rolnicy, których działki sąsiadować będą z S 61.

- Są tereny chronione akustycznie, ale sposobów ich ochrony jest wiele. Mogą to być na przykład ziemne wały ochronne. Decyzje zapadną w czasie budowy.

- Kto i kiedy wykupi grunty? – to kolejne pytanie do przedstawicieli GDDKiA

- Grunty wykupi GDDKiA, a prawo przewiduje, że możemy budować przed wykupem gruntów.

- Czy odbędzie się spotkanie kiedy kończony będzie projekt budowlany?

- Takiego jak dziś, otwartego nie będzie. Będzie tylko z udziałem osób zainteresowanych.

Z konkretów warto odnotować następujące:

  • Inwestycja, w systemie projektuj i buduj, ma być realizowana w latach 2017-2020
  • wkrótce ogłoszony zostanie przetarg który wyłoni projektanta-wykonawcę, ten będzie miał 10 miesięcy na wykonanie projektu, a władze wojewódzkie 5 miesięcy na wydanie decyzji.
  • Najbardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia prac budowlanych to rok 2018, a konkretniej jego druga połowa
  • Odcinek drogi S 61 od obwodnicy Suwałk do granicy państwa z Litwą będzie miał długość nieco ponad 24 km
  • będzie to droga kat. S – dwa pasy ruchu w każdą stronę, każdy pas o szer. 3,5 m + pas awaryjny o szer. 2,5 m
  • dwa węzły drogowe: Suwałki Północ ( z drogą krajową nr 8) i Szypliszki (z drogą wojewódzką nr 651)
  • cztery miejsca obsługi podróżnych (po dwa MOP-y w każdym kierunku): Żubryn Wschód, Żubryn Zachód, Budzisko Wschód i Budzisko Zachód

Dodajmy, że po wybudowaniu tej drogi kilku, a nie wykluczone że kilkunastu, rolników może być pozbawionych dojazdu do swoich pól. Starci też gmina Suwałki, bowiem zmniejszą się wpływy do jej budżetu z podatku rolnego za grunty zajęte pod drogę (grunty pod drogi nie podlegają opodatkowaniu). Jaka będzie to kwota dziś nikt nie potrafi powiedzieć. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.23.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.84% 4.4493 4.5391
USD 1.54% 3.7867 3.8631
GBP 0.58% 4.8552 4.9532
CHF 0.99% 4.1344 4.2180
Dodaj nowe ogoszenie