04.05.2014

OSP walczą o młodych

Ponad jedna trzecia wszystkich zdarzeń, do których w ubiegłym roku wyjeżdżali strażacy została obsłużona przez Ochotniczą Straż Pożarną. Zastępy OSP zmagają się jednak nie tylko pożarami, ale też i z problemami społecznymi. Starzejące się społeczeństwo i migracja młodych sprawia, że druhów ochotników jest coraz mniej.

W ubiegłym roku najczęściej na miejscu zdarzeń były OSP z Suwałk, Filipowa i Raczek. Najczęściej bo, aż 71 razy wyjeżdżała OSP Filipów. Zaraz za nią plasują się druhowie z Raczek i Jeleniewa. Ochotnicy wzywani są obecnie nie tylko do pożarów, ale też podtopień i zdarzeń drogowych. - Z jednostki która wcześniej tylko gasiła pożary, jesteście jednostką, która likwiduje miejscowe zagrożenia, a tylko dodatkowo gasi pożary - zauważył brygadier Dariusz Siwicki, komendant PSP Suwałki, w czasie podsumowania roku w jednej z podsuwalskich OSP.

Mimo że wiejskie jednostki gaśnicze stają się coraz bardziej nowoczesne, to dotykają je problemy podobne do tych z jakimi zmaga się całe współczesne społeczeństwo. Z roku na rok zmniejsza się bowie ilość druchów ochotników. - Jest problem na terenach wiejskich. Młodsi wyjeżdżają i zostają starsi, którzy nie zawsze mogą działać - ubolewa Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki i prezes Zarządu Powiatowego OSP.

Starzenie się wsi to tylko jeden z problemów z którymi musi zmierzyć OSP. - Młodzież nie granie straży tak jak kiedyś. Myśleliśmy, że to wina braku sprzętu, ale on jest, a dalej nie ma ludzi - mówi Andrzej Czuper. Komendant gminny OSP Raczki wspomina, że kiedyś było inaczej i młodzi sami zgłaszali się do straży.

- Teraz trzeba wyjść do ludzi. Jeździmy więć do szkół, rozmawiamy z młodzieżą i zachęcamy ją by wstępowała w szeregi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczy - opowiada Czuper. Starsi strażacy organizują młodym nie tylko szkolenia, ale biwaki oraz tzw. „nocki w remizie", w czasie których młodzież "alarmowo" spędza całą noc siedzibie straży. - Trzeba się postarać, bo ciężko jest oderwać młodych od komputera - przyznaje jeden ze strażaków, który prowadzi tego typu spotkania.

(mkapu)

[31.03.2014] Mimo traumy, wciąż są gotowi, aby pomagać

[20.02.2014] Na sygnale co osiem godzin

[14.02.2014] Strażackie „diablo" zawitało do suwalskiej komendy

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie