24.01.2022

Suwalscy radni klubu PiS: Ten rok nie musi być taki zły, ale nie dla in vitro

O tym, dlaczego nie byli przeciw tegorocznemu budżetowi Suwałk, o dobrodziejstwach Polskiego Ładu i dlaczego nie zagłosują za uchwałą o miejskim programie leczenia bezpłodności opowiadali na zorganizowanej przez siebie konferencji suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

W 23-osobowej Radzie Miejskiej składający się z siedmiorga radnych klub Prawo i Sprawiedliwość stanowi opozycję do rządzącej Suwałkami koalicji. W lokalnym samorządzie reprezentuje za to partię rządzącą państwem.  

Radny PiS Bogdan Bezdziecki przekonywał, że wbrew wyliczeniom władz miasta, Suwałki nie stracą na rządowym programie Polski Ład. Wpływy z podatku PIT wcale nie muszą być dużo mniejsze, miasto otrzymało prawie 30 mln zł na sportowe inwestycje w szkołach i złożyło kolejny wniosek na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 4.  Z Rządowego Programu Rozwoju Dróg dostało 20 mln zł na dokończenie Trasy Wschodniej, a mniejsze kwoty na przebudowę przejść dla pieszych. Do wzięcia będą pieniądze z różnych programów krajowych i regionalnych.

- Ten rok nie musi być taki zły. Jako klub będziemy robili wszystko, żeby jak najwięcej środków zewnętrznych wpływało do miasta  - zadeklarował Bogdan Bezdziecki, który także uzasadniał, dlaczego on i jego koledzy wyjątkowo nie byli przeciw, a wstrzymali się w głosowaniu nad tegorocznym budżetem miasta.

Nie byli przeciw, ponieważ budżet po raz pierwszy był z nimi konsultowany, uwzględnił 3 spośród 15 złożonych przez klub propozycji inwestycyjnych, no i przede wszystkim zawarte w nim zostały podwyżki dla pracowników komunalnych firm i instytucji.

Z drugiej strony, radni PiS nie byli też „za”, ponieważ sprzeciwiali się podwyżkom stawek podatków i opłat lokalnych, niepokoi ich wysoki, jak twierdzą wskaźnik zadłużenia miasta oraz ujemny wynik bieżący. Dlatego są za bardzo ostrożnym planowaniem wydatków, przeciw kierowaniu miejskich pieniędzy do wąskich grup społecznych.  

Nie dla dofinansowania in vitro

Takim wydatkiem, który podzieli suwalczan, może być według radnych klubu PiS, dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia ustrojowego.

Na sesji w najbliższą środę Rada Miejska ma zająć się uchwałą w sprawie przystąpienia do opracowania i realizacji programu polityki zdrowotnej „Kajtek – program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Suwałki w latach 2022–2024”.

- To na razie uchwała intencyjna, ale już na tym etapie będziemy przeciw – zapowiedział Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu. – Proponowany program nie odnosi się do całej populacji mającej problemy w tym zakresie, nie zawiera profilaktyki, no i wzbudza kontrowersje natury etycznej.

Na środowej sesji przyjmowana ma też być strategia oświaty. Radny Jarosław Schabieński mówił, że dla niego dużo ważniejsze od wyników nauczania są szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa. Dotyczą one m.in. opieki pedagogiczno-psychologicznej, ale także organizacji oświaty, począwszy od zapewnienie dzieciom ciągłości grup przedszkolnych, po „rozładowanie” szkół tak, by zajęcia kończyły się w nich o godz. 14:30.

Rozstrzygnięcie kwestii, czy doprowadzić do tego poprzez budowę kolejnej szkoły, czy zorganizowanie dowozu uczniów do już istniejących, powinno zapaść po konsultacjach z rodzicami.

Radni PiS mówili, że to po ich uwagach władze miasta poważniej zaczęły traktować konsultacje społeczne, a przykładem są sprawy spalarni odpadów. Zadowoleni są z tego, że udało się im doprowadzić do powołania zespołu ds. zdrowia publicznego, poszerzenia tematyki komisji kultury, sportu i turystyki o ekologię, włączenia do grona korzystających z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską umundurowanych żołnierzy WOT oraz przyjęcia stanowiska w sprawie sytuacji na granicy „Murem za polskim mundurem”.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.04.2024

Hydraulik

14.04.2024

Serwis domowy.

13.04.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie