19.11.2013

Upraszczanie skrzyżowań

Według planów Ratusza, w najbliższym roku przebudowane zostać mają dwa skrzyżowania w centrum miasta. Modernizację czekają krzyżówki ulic Noniewicza i Dwernickiego oraz Wigierskiej i Utraty. Dzięki temu ruch w tych miejscach ma być szybszy i bezpieczniejszy. Okazuje się, że w kolejce czeka jednak wiele podobnych ulic.

Jedną z rzeczy, których suwalczanin może być pewien jest to, że w godzinach popołudniowych jadąc ulicą Noniewicza trafi na długi korek, który ciągnąć się będzie, czasem nawet do placu Konopnickiej. Ten problem wynika z rozkładu rozjazdów na skrzyżowaniu. Zamknięta w jednym kierunku ulica Sejneńska ograniczyła dojazd do ulicy Utrata. W korku stoją więc nie tylko kierowcy, którzy jadą na osiedle Północ, ale również ci, którzy chcą dojechać do krajowej „ósemki" lub centrum handlowego.

Wszyscy którzy skręcają w prawo lub jadą prosto stoją w jednym długim korku. Blokują tym samym dostęp do lewo skrętu. - Chciałem skręcić w stronę Kościuszki, czekałem dwie kolejki świateł zanim dojechałem do skrzyżowania. A lewy pas w tym czasie był wolny - narzeka Mirek, kierowca czerwonego volkswagena.

Sytuacja ta rozwiązać się ma w przyszłym roku. Urząd Miejski zaplanował przebudowę bowiem tego skrzyżowania. Wydzielone mają zostać prawoskręty na zachodnim wlocie Dwernickiego i południowym Noniewicza. Dostosowana zostanie sygnalizacja świetlna oraz zbudowana ścieżka rowerowa. Przebiegać ona będzie po wschodniej stronie ulicy Noniewicza i południowej Dwernickiego. Inwestycja ta kosztować ma 500 tys. zł. Zlecono już przygotowanie dokumentacji projektowej.

Podobna przebudowa czeka skrzyżowanie ulicy Wigierskiej i Utrata. Dla mniej doświadczonych klientów wjazd na krajową „ósemkę" w tym miejscu często jest niemożliwy. Za 600 tys. zł zbudowany ma zostać tam prawoskręt i zamontowana sygnalizacja świetlna. W planie zagospodarowani przestrzennego przewidziano też, że ulica Wigierska podcodzić będzie do ulicy Waryńskiego. Tam pod budynkiem sądu miałoby powstać rondo. Tym samym powstałaby miejska przelotowa ulica między drogami wojewódzkimi na Bakałarzewo i Sejny.

W kolejce czeka już też skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Zastawiem i Mereckiego. - Był moment, że ta ulica przejęła cały ruch w tej części miasta - mówił Zbigniew De Mezer w czasie październikowej sesji Rady Miejskiej. Radny narzekał, że w tym miejscu bardzo trudno jest skręcić w lewo. - Czy to skrzyżowanie nie powinno być zrobione w miarę bezpiecznie? - pytał samorządowiec.

Ratusz ma jednak nadzieję, że sytuacja ta rozwiąże się wraz z otwarciem przedłużenia ulicy Wigierskiej. - Przejazd przez nowy most i ulicę 24 sierpnia powinien odciążyć to skrzyżowanie - zapewniał Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
12.12.2013, 13:18:17

martinez

O święci pańscy!!! Dlaczego w tym mieście tak chętnie marnuje się publiczne pieniądze. Nikt w z was urzędnicy nie ma pojęcia o nowoczesnej inżynierii ruchu, a każdy pierwszy wyskakuje z kolejnym głupszym pomysłem.Jeżeli zrobicie prawoskręt z Dwernickiego od Kościuszki w Noniewicza, to zakorkujecie Noniewicza, której przepustowość nie pozwoli przyjąć ruchu. To samo ze skrętem w Dwernickiego. Nastąpi migracja zatoru z wlotu z Noniewicza, na światła przy Plazie -tak, tak, będzie tylko gorzej, bo dodatkowo zablokowany zostanie ruch na ulicy Dwernickiego. Są proste rozwiązania w zasięgu ręki, ale trzeba uderzyć się w pierś i przestać żyć w sennych złudzeniach. Byście zajęli się lepiej odwróceniem ruchu na Sejneńskiej żeby nie dociążała i tak ciasnej Noniewicza i zrobieniem Noniewicza jako jednokierunkowej od Waryńskiego do Plazy. Korki same znikną. Zakładacie się ze mną Panie Drejer i Panie Kurzyna ???

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie