Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE Skra Bełchatów

29.02.2024
17:00

29.11.2023

Miasto oraz Gmina Suwałki wspólnie będą sięgać po unijne środki na rozwój

Miejski Obszar Funkcjonalny Suwałk, który utworzyły Miasto i Gmina Suwałki, oprócz zagwarantowanych 31 milionów euro na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne z Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, będzie zabiegał o pieniądze na duże inwestycje i przedsięwzięcia także z programów Polska Wschodnia i FEniKS.

Pieniądze dedykowane na tzw. związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla Miasta i Gminy Suwałki znajdą się w puli środków finansowych z nowej perspektywy Unii Europejskiej. W środę (29 listopada) oba samorządy uchwaliły Strategię Rozwoju Ponadlokalnego ZIT MOF do roku 2030.

Miasto i Gmina Suwałki będą miały do wykorzystania prawie 31 mln Euro. Oba samorządy będą chciały sięgnąć po środki na projekty z zakresu m.in.: energii odnawialnej, mobilności - zakup autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania, rozszerzenie systemu roweru miejskiego na teren gminy, edukacji zawodowej, rozbudowy lotniska lokalnego, utworzenia Rodzinnych Domów Dziecka, zakupu sprzetu i wyposażenia dla Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz dla Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Płocicznie.

- Mamy dobrego partnera. Gmina Suwałki ma potencjał rozwojowy. To jest zauważalne w województwie i kraju. Miasto i Gminę łączy wiele obszarów. Nie tylko sąsiedztwo ale też przedsiębiorcy czy edukacja. Strategia, którą opracowaliśmy pozwoli nam sięgnąć po pieniądze na inwestycje i działania, które zaplanowaliśmy do realizacji – mówił podczas Sesji Rady Miejskiej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- Nasza współpraca cały czas się przeplata. Mieszkańcy gminy korzystają z miejskiej infrastruktury jaką są szkoły czy sklepy. Mieszkańcy Suwałk odpoczywają na terenie Gminy. Ta współpraca to ogromna szansa dla naszych samorządów. Dzięki niej nasz rozwój przyspieszy – mówił Zbigniew Mackiewicz, Wójt Gminy Suwałki.

Oprócz środków dedykowanych na ZIT oba samorządy będą mogły brać udział w otwartych konkursach i pozyskiwać środki z Unii Europejskiej.

Przyjęta Strategia otwiera drogę do starania się o pieniądze unijne na realizację konkretnych projektów. Jak informował na sesji Rady Miejskiej w Suwałkach prezydent Czeslaw Renkiewicz, chodzi m.in. o szacowany na 100 mln zł projekt przedłużeniu ulicy Tysiąclecia Litwy z budową mostu na Czarnej Hańczy, o środki na mediatekę-bibliotekę, na obliczany na 73 mln zł rozwój strefy przemysłowej poprzez budowe i przebudowę ulic od ul. Raczkowskiej do Track Tecu.

WD

Źródło i fot. UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*