15.06.2020

Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wizytą w Suwałkach

Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedził w poniedziałek Suwalszczyznę. Zachwycił się ośrodkiem w Brodzie Nowym oraz spotkał się z podopiecznymi i zarządem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Suwałkach.

- Przyjechałem, aby osobiście przekonać się, jak wygląda sytuacja osób najbardziej potrzebujących, przebywających w domach pomocy społecznej, ośrodkach szkolno- opiekuńczo-wychowawczych czy korzystających z warsztatów terapii zajęciowej – mówi wiceminister. – Rozmawialiśmy m.in. o działaniach rządu na rzecz osób niepełnosprawnych. Z Funduszu Solidarnościowego zrealizowaliśmy już cztery programy. Chcielibyśmy je powtórzyć dla organizacji pozarządowych, myślimy też o nowych rozwiązaniach dedykowanych osobom niepełnosprawnym – dodaje Paweł Wdówik, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Wiceminister przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy szczególną uwagę zwraca na potrzeby rodzin, również tych wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

- Zostały one objęte programem wczesnej diagnostyki, mają zapewnioną odpowiednią rehabilitację, staramy się, aby jak najszybciej otrzymały konkretną pomoc. Niezwykle ważne jest to, aby zareagować na jak najwcześniejszym etapie, aby uchwycić chorobę w zalążku – tłumaczy wiceminister i zauważa, że w Karcie Rodziny podpisanej kilka dni temu przez Prezydenta Andrzeja Dudę znalazła się deklaracja kontynuacji wszystkich programów adresowanych do rodzin.

W Karcie Rodziny jest również zapis mówiący o objęciu szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na Pawle Wdówiku wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Brodzie Nowym.

- Wiele ośrodków może przyjeżdżać do tej maleńkiej miejscowości uczyć się, brać z niej przykład. Ośrodek jest wzorem podmiotowego traktowania osób niepełnosprawnych, modelowym przykładem wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Jestem zachwycony, ile mają pomysłów godnych naśladowania. Zadeklarowałem wszelkie możliwe wsparcie. Bród Nowy jest wspaniałym przykładem współpracy samorządu (Gminy Suwałki - dop.aut.) z organizacją pozarządową (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) – mówi Wdówik.

Wiceminister zachęcał samorządowców do wnioskowania o środki z rządowych programów, w tym z programu Dostępność Plus.

- Dzieje się dużo dobrego, wdrażane są kolejne ustawy. Wiele się zmieniło, np. w kwestii dostępu osób niepełnosprawnych do internetu. Do tej pory żaden rząd, ani z prawej, ani z lewej strony, nie odważył się też zatrudnić na tak odpowiedzialnym stanowisku osoby niepełnosprawnej, a ja otrzymałem ten ogromny mandat zaufania – mówi Paweł Wdówik.

Niestety, wciąż istnieją obszary wymagające wprowadzenia zmian. Jednym z nich jest funkcjonowanie dorosłych osób niepełnosprawnych. Całe dnie spędzają w domach lub ośrodkach pomocy społecznej.

- Potrzebne jest rozwiązanie pośrednie, program opiekuńczo-mieszkalny – uważa Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

We wtorek Paweł Wdówik gości w Białymstoku.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*